Letnie ABC pocztowe: bardzo dobrze adresuj pocztówkę!!!

Panie rzeczniku, co mi Pan tu za bzdury wypisuje – toż adresowanie listów jest proste jak budowa cepa. Straszne „ogóry” chyba są skoro o takich rzeczach można tu przeczytać.

Niewykluczone, że takie właśnie komentarze za chwilkę wpiszecie na moim blogu :-) (szczególnie gorące pozdrowienia dla Stanisława oraz Przemysława)

Ale zanim to zrobicie, rzućcie proszę okiem na poniższą grafikę.

Mamy wakacje, więc pewnie niektórzy będą chcieli wysłać rodzinie pocztówkę z wczasów. Jednak aby dotarła ona w regulaminowym czasie, warto pamiętać o kilku zasadach.

Nie oznacza to, że nawet jak w adresie zamiast imienia i nazwiska oraz kodu, wpiszecie:  do prezesa skupu mleka, przesyłka nie dojdzie. Wiele zależy od naszych pracowników w terenie, którzy najlepiej znają swych adresatów.  Tym nie mniej prawidłowy adres to podstawa :-)

Zatem do dzieła! Wysłanie jednej kartki kosztuje tylko 1,55 zł! :-)

dodaj komentarz
Wpisane w Nasze usługi | Tagi: . Link bezpośredni.

18 odpowiedzi na „Letnie ABC pocztowe: bardzo dobrze adresuj pocztówkę!!!

 1. Michał napisał/a:

  Dokładnie. Najgorsze są pocztówki adresowane z pamięci – „jakoś to tam było”, a potem że „poczta musiała zgubić”. Pomimo najszczerszych chęci i starań niedokładnie lub błędnie zaadresowanych przesyłek często nie da rady doręczyć. A czasem okazuje się adres sam w sobie jest poprawny, tylko wskazany adresat jest tam nieznany.
  Najlepiej jest dwa razy sprawdzić poprawność wpisanego adresu. Ileś błędów nadawców nie wynika z tego, że posiadali złe dane adresowe, bo mieli dobre, ale z tego że błędnie je przepisali.

 2. Przemysław napisał/a:

  Panie Zbyszku: po pierwsze dziękuję za pozdrowienia i docenienie moich wysiłków w pokazywaniu co można lepiej zrobić. Możę się kiedyś doczekam…
  A temat jest aktualny, bo adresowanie to faktycznie duży problem. Ale nie tylko nadawców – także niektórych pocztowców. Nie tak dawno dzwoniła do mnie pani z paczkarni bo nadawca przekręcił nazwę ulicy (moja ulica jest wiecznie przekręcana). I choć kod pocztowy był prawidłowy, to pani nie umiała rozwiązać tej zagadki :)

  Natomiast dobry listonosz doręczy prawie każdą przesyłkę… I takich trzeba doceniać i premiować. Jak będzie o listonoszach kiedyś to zgłoszę „moją” panią listonoszkę do specjalnej nagrody dyrektora poczty za wszystkie możliwe zalety, jakie tylko listonosz mieć może.
  Przy okazji: czy „listonosz” jest jeszcze „poprawny politycznie” czy już jednak doręczyciel? :)

  Swoją drogą ciekawym eksperymentem było kedyś wysłanie listu zwykłego „na księżyc” (po francusku). List wrócił chyba po pół roku, ale gdzie też on nie był… :)

 3. Stanisław napisał/a:

  Jeżeli chodzi o przerwę między adresem a miejscowością, to dowiaduje się o tym dopiero teraz. Dziękuje, jednak myślę, że na każdej poczcie powinny być tego typu informację.

  Stanisław

 4. Przemysław II napisał/a:

  Witam !
  Brawo za kolejny temat na czasie. Praca w sortowniach MałoZautomatyzowanych jest wyjątkowo ciężka i nie tylko maszyny doceniają wyraźnie napisany adres i odstęp przed miejscowością. Gratuluję nowego (jeśli to nowy i zaakceptowany) wzoru poprawnego adresowania. Szkoda, że na Urzędach Pocztowych nie widać jeszcze tego wzoru, a jest CZYTELNY i POZYTYWNY w odbiorze. Do dzieła odpowiedzialni za wyklejenie wzorem ! ! !

 5. tbk napisał/a:

  Kod pocztowy do Torunia to 87-100!

 6. Silpin napisał/a:

  A jak adresować kartki za granicę? Prawdą jest, że wymagane jest podanie nazwy kraju docelowego w języku polskim i obcym?

 7. KamilaRudnik napisał/a:

  Silpin – sposób adresowania:
  * imię, nazwisko lub pełna nazwa adresata,
  * nazwa ulicy/miejscowości, nr domu/mieszkania,
  * kod PNA oraz nazwa oddawczej placówki w kraju przeznaczenia,
  * kraj przeznaczenia (w języku polskim, dodatkowo zaleca się w ogólnie znanym języku)

 8. zyta napisał/a:

  A ja mam takie, może dziwne pytanie.
  napiszę przykładowy adres i proszę mi powiedzieć czy jest tu błąd ….

  Jan Kowalski
  Szeroka 15
  80-333 Gdańsk

  nie chodzi tu o odstepy …interesuje mnie sam zapis tzn pominęłam tu świadomie skrót „ul”

 9. KamilaRudnik napisał/a:

  Zyta – taki zapis adresu to błąd o tyle, że może spowodować, że przesyłka nie zostanie dostarczona (zwrócimy ją do nadawcy), albo dostarczymy ją z opóźnieniem – np.: kiedy jeden urząd obsługuje ulicę Szeroką oraz wieś o tej samej nazwie. To oczywiście nie zdarza się zbyt często, ale jednak. Im dokładniej podany adres, tym szybciej dostarczymy przesyłkę.

 10. Jan napisał/a:

  zalozmy ze pelny adres Jan Kowalskiego to:
  Jan Kowalski
  ul. Cicha 1
  Kozia Wolka
  12-123 Kielce

  czy tez mozna tak zaadresowac koperte? :
  Jan Kowalski
  ul. Cicha 1
  12-123 Kozia Wolka

 11. KamilaRudnik napisał/a:

  Janie – jeżeli dla danej miejscowości jest wyodrębniony kod PNA, to drugi sposób adresowania może być stosowany, jeżeli nie jest wyodrębniony, to należny podawać w adresie kod PNA placówki, która obsługuje daną miejscowość.

 12. Andrzej napisał/a:

  Odnosnie pytania Jana: Czyli jesli w mojej miejscowosci np Kozia Wolka nie ma urzedu pocztowego a obsluguje mnie urzad z Kielc ktorego PNA to 12-123 to moge czy nie stosowac ten zapis skrocony „12-123 Kozia Wolka” czy nie bo nie zrozumialem ? Pytam bo na wielu formularzach adresowych nie ma nawet miejsca na dopisanie w adresie dodatkowo tej nazwy czy to malej wsi czy miejscowosci.

 13. Janek napisał/a:

  Nawiazujac do zapytania Jana: a jezeli w Koziej Wolce nie ma ulic tylko numery domow, to jak nalezy adresowac?
  1):
  Jan Kowalski
  12-123 Kozia Wolka 45

  czy moze 2):
  Jan Kowalski
  Kozia Wolka 45
  12-123 Kozia Wolka

 14. KamilaRudnik napisał/a:

  Janku – prawidłowy sposób adresowania jest następujący:
  Jan Kowalski
  Kozia Wólka 45
  14-300 KOZIA WÓLKA

 15. Jan napisał/a:

  dziekuje wszystkim za odpowiedz :)
  po przemysleniach wydaje mi sie ze adres powinien sie zmiescic na dwoch liniach:
  a) miejscowosc z ulica
  ul. Cicha 1
  12-123 Kozia Wolka

  gdzie „Kozia Wolka” jest nazwa miejscowosci a nie urzedu pocztowego z kodem 12-123

  b) miejsc. bez ulicy
  Kozia Wolka 1
  12-123 Kielce

  ps.
  szoda ze nieczego na ten temat na stronie poczty polskiej – kiedys byly takie broszurki w UP pokazujace prawidlowy sposob adresowania – ciekawe czy cos takiego jeszcze jest?

 16. KamilaRudnik napisał/a:

  Janie – wzory adresowania znajdziesz tu: http://www.poczta-polska.pl/listyc.htm

 17. Jan napisał/a:

  dzieki Kamila :)
  pod podanym linkiem jest tylko pokazny sposob rozmieszczenia danych na kopercie.

  np. mam pytanie czy w przykladzie ktory podalas „Gniezno” to nazwa miesjcowosci adresata czy miesjcowosc placowki pocztowej ?

 18. Karol napisał/a:

  A ja mam pytanie czy pocztówka dojdzie bez wpisania adresata? Chciałem wysłać znajomej kartke, ale nie pamiętam jej nazwiska, a nie mam jak się z nią skontaktować. Czy podanie dokładnego adresu wystarczy?