Kilka słów o bezpiecznym handlu w internecie

Wczoraj rozmawiałem z dziennikarzem radiowym na temat bezpiecznego handlu w internecie. Sprawa dotyczyła tzw. oszustw nigeryjskich i możliwości, jakie mają nadawcy, którzy po fakcie odkrywają, że wysłali towar w nieznane i nie mogą liczyć na zapłatę.

Ostatnio otrzymaliśmy prośbę od klienta by wycofać z obrotu pocztowego towar wysłany za granicę, który jego zdaniem po prostu został wyłudzony. Paczka była już w kraju przeznaczenia i tylko korzystny zbieg okoliczności sprawił, że w ostatniej chwili została zatrzymana. I choć tego typu przypadków nie notujemy zbyt wiele wciągu roku, warto pamiętać o kilku zasadach BHP by ustrzec się przed przykrymi konsekwencjami.

Na co trzeba zwracać uwagę aby nie paść ofiarą takiego przestępstwa?

Przede  wszystkim zachowajmy ostrożność wobec ofert kupna towaru za cenę znacznie przewyższającą jego rynkową wartość. Nie zgadzajmy się na sprzedaż towaru poza serwisem, platformą transakcyjną, ze względu na brak możliwości zweryfikowania wiarygodności klienta (dane osobowe, historia transakcji, analiza komentarzy). Warto też pamiętać by wysyłać towar dopiero po zaksięgowaniu wpłaty.

Jeżeli już jednak wysłaliśmy przesyłkę i nabraliśmy podejrzeń co do intencji odbiorcy trzeba jak najszybciej zgłosić się z dowodem jej nadania w placówce pocztowej. Jeżeli będzie to możliwe i przesyłka nie trafi jeszcze do adresata, Poczta Polska podejmie czynności wycofania przesyłki z obrotu i zwrócenia jej nadawcy.

dodaj komentarz
Wpisane w Nasze usługi. Link bezpośredni.

7 odpowiedzi na „Kilka słów o bezpiecznym handlu w internecie

 1. Zikor napisał/a:

  Hej to bez sensu Na urodziny babcia wysłała mi paczkę miała być w poniedziałek ( tak mówiły pani na poczcie ) a dziś jest wtorek godz 16 38 a paczki ani śladu Xd

 2. Przemysław II napisał/a:

  Zikor – kiedy będziesz miał paczuszkę w łapkach, to sprawdź proszę datę na datowniku a potem napisz czy rzeczywiście nie jest terminowa – oczywiście sprawdź czy była nadana jako PRIORYTET.
  Pozdrowionka

 3. Mariusz napisał/a:

  Pod które ministerstwo podlega poczta po wyborach??? Czy nadal infrastruktury czy administracji i cyfryzacji???

 4. Mariusz napisał/a:

  A dlaczego mój post z zapytaniem pod które ministerstwo podlega teraz POczta został usunięty???!!! To tak ma wyglądać komunikacja?! Rzekomo się macie poprawiać.

 5. Mariusz napisał/a:

  Dzięki za odpowiedź. Jak widać centrala jeszcze nie wie pod jakie ministerstwo podlega. A jak na jednoosobową spółkę skarbu państwa to wstyd.

 6. Rafał napisał/a:

  Poczta powinna zostać sprywatyzowana i wtedy nie byłoby pytania pod które ministerstwo podlega.

 7. pomyslynabiznes.pro napisał/a:

  Pod które ministerstwo podlega poczta po wyborach??? Czy nadal infrastruktury czy administracji i cyfryzacji???