Rozdajemy znaczki na święto znaczka

Dziś wyjątkowy dzień dla wszystkich miłośników filatelistyki. Od 56 lat obchodzony jest w nim polski Dzień Znaczka Pocztowego. Aby uczcić dzisiejsze święto przygotowaliśmy dla wszystkich sympatyków filatelistyki specjalny konkurs, którego tematem będą oczywiście – znaczki.

Ale zanim o szczegółach konkursu, kilka słów o samym święcie.

Ważna data dla filatelistów

9 października 1874 r. podpisano w Bernie pierwszą międzynarodową konwencję pocztową.  Światowymi prekursorami święta, które jest inicjatywą mającego miejsce w 1936 r. w Luksemburgu kongresu „Fédération Internationale de Philatelie” (FIP), były takie kraje jak Belgia, Francja, Hiszpania, Szwajcaria.

Historia samego znaczka sięga 1840 r., kiedy brytyjska poczta postanowiła wyemitować pierwszy środek dokumentujący uiszczenie opłaty za dostarczenie przesyłki. Ze względu na jego wygląd i cenę popularny stał się, jako Penny Black. Wzorem Wielkiej Brytanii poszły kraje z całego świata, w tym Polska.

O samych znaczkach

Niemal tak samo długa jest historia filatelistyki – znaczki pocztowe szybko stały się przedmiotem kolekcjonerstwa. Nic dziwnego –potrafią urzec swoją różnorodnością, projektem graficznym i wykonaniem. Najczęściej są niewielkim, prostokątnym drukiem akcydensowym przyklejanym do koperty. Jednak znane są znaczki okrągłe, owalne czy trójkątne. Różne można spotkać także materiały, z jakich je wykonywano: z folii (nawet srebrnej czy złotej), płótna, plastiku oraz drewna.

Kilku szczegółów z dziedziny historii filatelistyki i znaczków, dotyczą pytania konkursowe, które pojawiać się będę od dziś do 13 października br.

Jak wziąć udział w konkursie?

Należy zapoznać się z regulaminem zabawy, a następnie przystąpić do odpowiedzi na pytanie konkursowe. Maile z prawidłowymi odpowiedziami należy przysyłać na adres facebook@poczta-polska.pl . Każdego dnia nagrodzonych będzie 5 osób.

A więc ….Pierwsze pytanie na rozgrzewkę…..

Podaj dokładną datę wprowadzenia przez autonomiczne Królestwo Polskie znaczka opłaty o wartości 10 kopiejek, który jest uważany za pierwszy polski znaczek pocztowy.

 

 

 

 

 

 

Regulamin konkursu – Rozdajemy znaczki na dzień znaczka

 

dodaj komentarz
Wpisane w Filatelistyka, Pasje. Link bezpośredni.

2 odpowiedzi na „Rozdajemy znaczki na święto znaczka

  1. a. napisał/a:

    bardzo fajna inicjatywa z tym konkursem z okazji dnia znaczka pocztowego :)

  2. Marta napisał/a:

    Świetny pomysł z konkursem! Mam nadzieję, że będzie więcej tego typu inicjatyw. Czekam na następne pytanie konkursowe :)