Śledzenie przesyłek – przydatne narzędzie

Nie każdy klient Poczty Polskiej wie, że listy i paczki można śledzić, podobnie jak ma to miejsce w firmach kurierskich. Monitorowane są wszystkie listy polecone krajowe i zagraniczne, wszystkie paczki krajowe i zagraniczne oraz przesyłki kurierskie. Monitoring nie obejmuje tylko zwykłych listów krajowych i zagranicznych, zarówno ekonomicznych jak i priorytetowych. W ciągu roku monitorowanych w ten sposób jest prawie 600 mln przesyłek.

Aby sprawdzić gdzie znajduje się nasza przesyłka wchodzimy na główną stronę Poczty Polskiej, a tam klikamy w opcję Śledzenie przesyłek. Otwiera nam się strona o adresie sledzenie.poczta-polska.pl. Teraz wystarczy wpisać numer monitorowanej przesyłki żeby sprawdzić, gdzie się znajduje. Strona śledzenia funkcjonuje również w wersji angielskiej, a także w wersji na smartfona.

Aby sprawdzić gdzie jest przesyłka, trzeba podać 20 znakowy kod przesyłki. Można także wpisać pierwsze 19 cyfr, bowiem ostatnia – 20 cyfra jest cyfrą kontrolną i może być przez system samodzielnie uzupełniona. Numer przesyłki ma format SSCC (Serial Shipping Container Code), który jest powszechnie stasowany do identyfikowania przesyłek przez firmy logistyczne na świecie. W numerze każdej przesyłki Poczty Polskiej powtarza się ciąg cyfr 5900773. 590 to cyfrowy identyfikator Polski, zaś 0773 to indywidualne oznaczenie Poczty Polskiej.

Inaczej monitorowane są krajowe listy polecone, a inaczej wszystkie inne przesyłki. Listy polecone krajowe są rejestrowane tylko w placówce, która list przyjmuje od klienta i później
w placówce docelowej gdzie list ma być dostarczony. Wynika to
z faktu, że przesyłek jest tak dużo, że nie ma technicznych możliwości ich skanowania po drodze. Tym bardziej, że listy często podróżują w workach, które są zamknięte i docierają w ten sposób aż do miejsca przeznaczenia.

Wszystkie pozostałe przesyłki są skanowane na kolejnych etapach swojej drogi do adresata. Poza urzędami pocztowymi, najważniejszymi punktami pośrednimi są tzw. WER-y. Są to węzły ekspedycyjno-rozdzielcze, czyli nic innego jak wielkie pocztowe sortownie przesyłek. Takich WER-ów jest w całej Polsce 17.  Nie dziwcie się zatem, że gdy sprawdzacie swoją przesyłkę, może okazać się, że znajduje się w którymś w WER-ów, lub właśnie do niego zmierza.

Monitoring obejmuje także przesyłki polecone wysyłane i przychodzące z zagranicy. Czasami jednak informacje o zdarzeniach, które zaszły poza Polską, pojawiają się
w systemie opóźnieniem, lub  nie są tak dokładne jak krajowe. Wpisy krajowe pojawiają się zwykle w ciągu kilku godzin.

Teraz kiedy wiemy już to wszystko, nie pozostaje nam już nic innego, jak zacząć dokładnie monitorować swoje przesyłki!

 

 

 

Informacje o Agnieszka Kłoda-Dębska

Zastępca Dyrektora Biura Marketingu i Filatelistyki
dodaj komentarz
Wpisane w Aktualności, Kurier Ekspres Paczka, Nasze usługi | Tagi: , , . Link bezpośredni.

8 odpowiedzi na „Śledzenie przesyłek – przydatne narzędzie

 1. k napisał/a:

  Po co zamazaliście na zdjęciu numer listu, zostawiając cały kod kreskowy? 00359007734962949689 ;P

  Ale tak, śledzenie jest bardzo przydatne – wiadomo kiedy oczekiwać przesyłki.

  Jedynie szkoda, że nie wszyscy nadawcy podają numer. Dobrym kierunkiem jest elektroniczne awizo – choć może lepiej by było jeszcze przesyłać informację „przekazano do doręczenia” (jak przy p. biznesowej).

  I jednak przydałby się wybór awizo papierowe + elektroniczne (zawsze mogą się zdarzyć jakieś problemy z e-mailem).

 2. Paweł Majtkowski napisał/a:

  Bardzo dziękuję za cenną uwagę. Rzeczywiście czasami staramy się za bardzo chronić pewne dane.

  Dla sprzedawcy podanie numeru przesyłki to sama korzyść. Dzięki temu może uniknąć wielu pytań od klientów o to, co dzieje się z przesyłką. I coraz większa grupa sprzedawców zdaje sobie z tego sprawę. A do tych, którzy numeru nie podają, to polecam, by się o niego zwracać. Im więcej klientów będzie o to pytać, tym większa szansa, że taki numer będzie podawany automatycznie.

 3. Folia napisał/a:

  Bardzo przydatny artykuł, tak samo jak funkcja śledzenia paczki :)

 4. pcela napisał/a:

  Od jakiegoś czasu przestała działać strona http://sledzeniepp.poczta-polska.pl/wiempost . Czy zmienił się adres to tego systemu śledzenia paczek.

 5. Żaneta Czyżniewska napisał/a:

  @pcela, skorzystaj proszę ze śledzenia przesyłek – właściwy adres to http://sledzenie.poczta-polska.pl/ :) Pozdrawiam

 6. polkrisss napisał/a:

  Śledzenie przesyłki jest bardzo dobrym udogodnieniem. W każdej chwili można sprawdzić miejsce transportu naszej przesyłki. Korzystam z tego i wiadomo kiedy można spodziewać się paczki. Polecam.

 7. cv napisał/a:

  Bardzo przydatny artyku

 8. http://gorkan.pl/ napisał/a:

  Świetny artykuł, dzięki :) będę musiał częściej odwiedzać tę stronę ;)