CBOS: Polacy wolą odbierać przesyłki sądowe w placówkach Poczty Polskiej

Polacy w większości źle oceniają obsługę sądów przez konkurentów Poczty Polskiej. Chcieliby odbierać przesyłki sądowe za pośrednictwem narodowego operatora – to wynik ostatniego badania wykonanego przez CBOS na zlecenie Poczty. Sprawą żywo interesują się także media, które w pierwszym kwartale roku opublikowały prawie trzy tysiące informacji, opinii i komentarzy na temat bałaganu w dostarczaniu przesyłek i jego konsekwencji dla wymiaru sprawiedliwości.

W dniach 15- 25 marca 2014 roku na zlecenie Poczty Polskiej firma CBOS zapytała reprezentatywną próbę dorosłych Polaków (1007 osób) o ocenę zmian sposobu dostarczania przesyłek sądowych. Na pytanie dotyczące preferencji miejsca odbioru awizowanych przesyłek sądowych 91% Polaków wskazało placówki Poczty Polskiej. A na pytanie dotyczące wpływu zmiany operatora na jakość świadczonych usług (bezpieczeństwo, terminowość, skuteczność, wygoda odbioru) ok 60% Polaków stwierdza, że zmiana ta powoduje pogorszenie jakości świadczonych usług.

Od początku 2014 roku obsługę korespondencji sądowej i prokuratorskiej nie prowadzi już Poczta Polska tylko konsorcjum firm zorganizowanych wokół Polskiej Grupy Pocztowej. W tym czasie dziennikarze niemalże wszystkich mediów informują jak wygląda ta zmiana w praktyce i jakie są jej konsekwencje dla wymiaru sprawiedliwości oraz obywateli.

O skali publicznego zainteresowania niech świadczy fakt, że od początku 2013 roku do 24 marca, łączna liczba publikacji zawierających frazę Polska Grupa Pocztowa wyniosła 2163 (512 w prasie, 1651 w Internecie). Łącznie szacowana liczba publikacji o przesyłkach sądowych przekracza w tym czasie 3000, czyli ponad 1000 miesięcznie.

Właśnie na podstawie uważnej lektury tego ogromnego materiału powstała „Analiza informacji na temat obsługi korespondencji sądowej przez Polską Grupę Pocztową w I kwartale 2014 roku”. Dokument ma charakter subiektywny, został przygotowany dla wszystkich zainteresowanych jako antidotum na zaprzeczającą rzeczywistości komunikację PGP.

Poczta Polska miedzy 7 a 10 marca 2014 roku w trybie dostępu do informacji publicznej  zapytała  wszystkie  polskie  sądy  rejonowe  i  okręgowe  oraz prokuratury  rejonowe
i okręgowe m.in. o liczbę spraw spadających z wokand z powodu   nie   dostarczenia   zwrotnych   potwierdzeń  odbioru  przez  PGP. Poprosiliśmy  także  o  informację  o  innych niedogodnościach związanych z obsługą sądów i prokuratur przez PGP.

Do   2 kwietnia  Poczta otrzymała od sądów i prokuratur kilkaset  obszernych odpowiedzi  na zadane pytania. W zdecydowanej większości są to kopie informacji/raportów/tabel  jakie sądy  od  stycznia  br  przekazują  do Ministerstwa  Sprawiedliwości.  Materiały
z  sądów i prokuratur  nadal spływają i są na bieżąco  analizowane. Jednak już pobieżne przejrzenie tego ogromnego materiału potwierdza krytyczne  doniesienia  mediów
na  temat  kłopotów  PGP  w dostarczaniu  korespondencji  sądowej.

Doskonałą próbka materiałów jaką z sądów otrzymuje Poczta Polska można zobaczyć na stronie   internetowej  Sądu Okręgowego w Opolu w zakładce  informacja publiczna http://opole.so.gov.pl/pl/dokumenty/Raporty_pocztowe.

W reakcji na działania Poczty Polskiej 13 i 18 marca 2014 roku PGP rozesłało
do wszystkich sądów i prokuratur pisma, których celem było powstrzymanie sądów
i prokuratur od przekazania Poczcie informacji, które de facto potwierdzają fakty już ujawnione przez dziennikarzy w całej Polsce. Można o tym przeczytać m.in. tu http://lublin.gazeta.pl/lublin/1,48724,15724457,Prywatna_poczta_chce_poufnosci__Grozi_prokuraturze.html#LokLubTxt

Załącznik zawiera graficzną prezentację wyników badania CBOS ,Analizę informacji na temat obsługi korespondencji sądowej przez Polską Grupę Pocztową w I kwartale 2014 roku wraz z tabelą o ilości rozpraw jakie spadły z wokandy z powodu nie dostarczenia do sądu  zwrotnych potwierdzeń odbioru.

Raport CBOS,

Analiza informacji na temat obsługi korespondencji sądowej,

Sądy odwołane sprawy

 

 

 

dodaj komentarz
Wpisane w Aktualności, Prawo | Tagi: , , , , . Link bezpośredni.

Jedna odpowiedź na „CBOS: Polacy wolą odbierać przesyłki sądowe w placówkach Poczty Polskiej

 1. k napisał/a:

  Macie lepszą mapkę placówek, póki co wszystkie które wypatrzyłem faktycznie działały.

  Zdarza się, że czerwone punkty wskazują nawet 110 metrów dalej (co ciekawe niebieskie koperty bezpośrednio na mapie Google czasami dają lepszą pozycję), ale da się znaleźć.

  A u żółtej konkurencji z tym gorzej.
  Trafiałem na zaznaczone punkty, infolinia potwierdzała aktywność… a na miejscu mówili, że jeszcze nie działa…
  Filtrowanie punkt nadawczy / punkt awizo aktualnie też nie działa – przy odbiorze ujdzie, ale chcąc coś wysłać jest problem.

  Dokładna i użyteczna mapka jest bardzo istotna. Tu jest w porządku (choć udoskonalić się da), więc chcąc znaleźć placówkę w nieznanej okolicy na pewno wybiorę Pocztę.