Pod adresem i na adres

awizo dowod tozsamosci przesyłki poczta polska1. marca zmieniają się wzory dowodów osobistych. Na tych nowych nie będzie już m.in. adresu zameldowania co budzi niepokój niektórych klientów poczty. Zmiana ta nie powinna mieć jednak istotnego znaczenia przy odbiorze przesyłek w placówkach pocztowych.

Prawo pocztowe mówi jasno, że adresat może odebrać list czy paczkę pod adresem wskazanym przez jej nadawcę. Nie musi on być zgodny (tożsamy) z adresem zameldowania adresata. Czyli na przykład, możemy wysłać pod wskazany adres smakołyki do naszego dziecka, które studiuje i mieszka w innym mieście, mimo że latorośl jest zameldowana w naszym domu. Przesyłkę może odebrać adresat lub osoba wspólnie zamieszkująca w danym lokalu, chyba, że adresat złożył zastrzeżenie, że dana przesyłki adresowane do niego mają być doręczane do rąk własnych. To już kwestia zaufania, czy pierogi od mamy i ciepły sweter w paczce może odebrać współlokator naszego dziecka, czy wolimy je przekazać do rąk własnych.

W placówce Poczty Polskiej przesyłkę może odebrać adresat lub osoba wspólnie z nim zamieszkująca. Co do zasady, pracownik poczty sprawdzają tożsamość odbiorcy adresata (imię i nazwisko), bez konieczności potwierdzania adresu. Jeśli przesyłkę ma odebrać współlokator mieszkający pod tym samym adresem, konieczne jest oświadczenie złożone w placówce.

Pamiętajmy jednocześnie, że zmiana od 1. marca początkowo będzie dotyczyła niewielkiej grupy posiadaczy nowych dokumentów tożsamości. Już teraz szkolimy naszych pracowników z prawidłowego sposobu weryfikacji danych. Jeśli macie jeszcze jakieś pytania odnośnie tego tematu chętnie udzielimy informacji.

dodaj komentarz
Wpisane w Aktualności, eCommerce, Listy, Nasze usługi, Prawo | Tagi: , , , , , . Link bezpośredni.

Możliwość komentowania jest wyłączona.