Znaczek „75. Rocznica Zbrodni Katyńskiej” – konkurs – ogłoszenie wyników

Print7. kwietnia 2015 r. Poczta Polska wprowadza do obiegu znaczek emisji „75. Rocznica Zbrodni Katyńskiej”. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Państwa konkurs, w którym można wygrać folder filatelistyczny z wyjątkowym znaczkiem.

AKTUALIZACJA: dziękujemy za tak liczne zgłoszenia w konkursie. Prawidłowa odpowiedź na pytanie konkursowe to: autorem muzyki do filmu „Katyń” w reżyserii Andrzeja Wajdy z 2007 r. jest Krzysztof Penderecki. 10 pierwszych osób, które odpowiedziały poprawnie, otrzyma od nas foldery filatelistyczne. Nagrody prześlemy oczywiście Pocztą Polską. Zapraszamy do czytania naszego bloga i udziału w konkursach Poczty Polskiej.

Mianem Zbrodni Katyńskiej określa się rozstrzelanie wiosną 1940 roku co najmniej 21 768 obywateli Polski, w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji, na mocy decyzji najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Egzekucje wykonywane były przez radziecką policję polityczną, NKWD. W latach 1940–1990 władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską, dopiero 13 kwietnia 1990 roku oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”. Wiele okoliczności związanych ze zbrodnią katyńską nie zostało jak dotąd wyjaśnionych.Zbrodnia Katyńska jest dla Polaków symbolem barbarzyńskiej polityki systemu sowieckiego wobec narodu polskiego. Przez wiele lat milczano w sprawie skrytobójczego mordu dokonanego przez Sowietów na blisko 22 tysiącach polskich obywateli, których – po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski 17 września 1939 r. – wzięto do niewoli lub aresztowano. Na podstawie tajnej decyzji Biura Politycznego Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików) z 5 marca 1940 r., zgładzono strzałem w tył głowy około 15 tysięcy jeńców przetrzymywanych wcześniej w obozach NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku oraz 7 tysięcy osób osadzonych w więzieniach zachodnich obwodów republik Ukraińskiej i Białoruskiej.

Print5. marca 1940 roku to jedna z tych dat, których nigdy nie wolno nam zapomnieć. Wtedy bowiem zdecydowano o zamordowaniu tysięcy polskich oficerów, którzy znajdowali się w niewoli, czyli powinni być chronieni Konwencją Genewską. Ponieważ pierwsze odkryto masowe groby w lesie katyńskim, a nie znaleziono grobów w Charkowie i Miednoje nigdy nie było okupowane, Katyń aż do 1990 roku pozostawał jedynym znanym i pewnym miejscem pochówku ofiar rozkazu z 5 III 1940 roku. Stąd pojęciem Zbrodni Katyńskiej obejmuje się zabicie wszystkich ofiar tego rozkazu, także jeśli nastąpiło ono w innych miejscach niż Katyń. Dopiero w 1990 roku ZSRR przyznał, że to on był sprawcą tej zbrodni. O tym barbarzyńskim czynie nie powinien nigdy zapomnieć świat. Poczta Polska swoim znaczkiem przypomina, że istnieją zbrodnie, które zawsze powinny być przestrogą dla ludzkości i że wojna jest najstraszniejszą rzeczą dla człowieka. Na naszym znaczku znajdą Państwo orzełka wojskowego ze spętanymi skrzydłami, które w zamyśle autorki mają symbolizować spętane ręce polskich oficerów, rozstrzeliwanych w lesie katyńskim.

KATYN_2015_ARKUSIK_9ZNAutorką znaczka o wartości 1,75 zł jest Marzanna Dąbrowska. Znaczek wydrukowano w nakładzie 270 tys. szt. na papierze fluorescencyjnym, techniką offsetową, w formacie 31,25 x 39,5 mm w arkuszu sprzedażnym po 9 znaczków.

Znaczek „75 rocznica Zbrodni Katyńskiej” oraz inne wydawnictwa Poczty Polskiej można nabyć w sklepie internetowym pod adresem http://www.filatelistyka.poczta-polska.pl

Mamy dla Państwa 10 folderów filatelistycznych z tym wyjątkowym znaczkiem. Pierwsze 10 osób, które poprawnie odpowie na pytanie konkursowe otrzyma po jednym ze specjalnych wydawnictw. Pytanie konkursowe brzmi: Jak nazywa się autor muzyki do filmu „Katyń” w reżyserii Andrzeja Wajdy z 2007 r.?

Na odpowiedzi w komentarzach na blogu pod tym wpisem czekamy dziś – we wtorek, 7. kwietnia 2015 r. do końca dnia.

Ogłoszenie laureatów konkursu w środę,  8.04.2015.

Regulamin konkursu blog PP Znaczek 75. rocznica Zbrodni Katyńskiej.

 

Informacje o Agnieszka Kłoda-Dębska

Zastępca Dyrektora Biura Marketingu i Filatelistyki
dodaj komentarz
Wpisane w Aktualności, Filatelistyka, Historia, Pasje | Tagi: , , , , , . Link bezpośredni.

59 odpowiedzi na „Znaczek „75. Rocznica Zbrodni Katyńskiej” – konkurs – ogłoszenie wyników

 1. Kamil napisał/a:

  Autorem muzyki do filmu „Katyń” w reżyserii Andrzeja Wajdy z 2007 roku był Krzysztof Penderecki.

 2. Ricardo napisał/a:

  Krzysztof Penderecki

 3. Mariusz Zieliński napisał/a:

  Krzysztof Penderecki

 4. Duży Jakub napisał/a:

  Muzykę do filmu „Katyń” skomponował pan Krzysztof Penderecki.

 5. admin napisał/a:

  ok

 6. Zbyszek napisał/a:

  jest ok idziemy dalej

 7. test wp napisał/a:

  jest ok, wp 411

 8. Ania napisał/a:

  KRZYSZTOF PENDERECKI :)

 9. Kasandra napisał/a:

  KRZYSZTOF PENDERECKI