„Pochodzę z Kresów” – czyli krótki poradnik do czego służą kody pocztowe

Czy wiecie, że ponad 430 miejscowości w Polsce nosi nazwę Stara Wieś, ponad 340 Podlesie, a prawie 320 Nowa Wieś? Samych Kresów jest prawie 90. Niby nic ale weź tu człowieku nadaj przesyłkę tak, aby trafiła do Kowalskiego z konkretnej, interesującej nas Starej Wsi. Odpowiedz jest prosta – bez pocztowego numeru adresowego daleko nie zajedziesz.

Nazwy miejscowości powtarzają się w różnych regionach kraju, a nazwy ulic w wielu miastach czy miejscowościach. Jak szybko zidentyfikować przy sortowaniu korespondencji, do której z Nowych Wsi chce skierować przesyłkę nadawca, szczególnie, kiedy sortuje maszyna? Takiej przyspieszonej identyfikacji służy Pocztowy Numer Adresowy (PNA) zwany potocznie kodem pocztowym.

PNA jest wyrażonym cyfrowo adresem i jest on oznaczeniem unikatowym w skali kraju. Ułatwia poprawne i szybkie skierowanie przesyłki do adresata, bez zastanawiania się do której miejscowości o identycznie brzmiących nazwach nadawca chce wysłać przesyłkę. Dlatego ważne jest, aby wpisać właściwy kod pocztowy przynależny docelowej miejscowości.

Cyfry kodu umożliwiają maszynom sortującym dokonanie rozdziału korespondencji. Im maszyna szybciej zidentyfikuje nadaną przesyłkę, tym sprawniej ją skieruje do właściwej miejscowości. W efekcie przesyłka dotrze  szybciej do adresata.

Miejscowości z reguły są objęte w całości jednym kodem pocztowym, ale większe, zwłaszcza stolice województw mogą mieć kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt kodów. I dlatego zachęcam do korzystania ze Spisu i wyszukiwarki kodów pocztowych http://kody.poczta-polska.pl/

dodaj komentarz
Wpisane w Listy, Nasze usługi | Tagi: , . Link bezpośredni.

Możliwość komentowania jest wyłączona.