5 rzeczy, o których trzeba pamiętać przy wymianie waluty online

RKantor - FB

Wymiana walut za pośrednictwem kantorów internetowych staje się w Polsce coraz popularniejsza. Nic więc dziwnego, że na rynku pojawiają się wciąż nowe podmioty oferujące swoje usługi w tym zakresie. Serwis do wymiany walut online udostępniła swoim klientom także Poczta Polska w ramach współpracy z Raiffeisen Solutions Sp. z o.o.

Polacy są też coraz bardziej świadomi w zakresie korzystania z usług online, a szczególnie w tych związanych z przepływem środków finansowych. Zrozumiałe jest więc to, że często mogą pojawić się obawy wśród użytkowników internetu czy danemu podmiotowi oferującemu, np. wymianę walut online, można zaufać. Istnieje pięć podstawowych kryteriów, które powinien spełniać bezpieczny serwis do wymiany walut online.

 1. Posiadanie statusu Krajowej Instytucji Płatniczej

 

Każdy podmiot świadczący wymianę walut online powinien posiadać status Krajowej Instytucji Płatniczej (KIP). Status ten oznacza, że nad bezpieczeństwem transakcji i przepływem środków czuwa nie tylko podmiot oferujący usługę, lecz także Komisja Nadzoru Finansowego, która jest organem rządowym.

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) to najważniejszy w Polsce urząd odpowiedzialny za kontrolę instytucji finansowych, którym Polacy powierzają swoje pieniądze. Jednym z elementów działalności KNF jest przyznawanie statusu Krajowej Instytucji Płatniczej. Otrzymanie go oznacza, że dana instytucja finansowa zapewnia Klientom bezpieczeństwo wykonywanych transakcji, bo podlega m.in. Ustawie o usługach płatniczych.

By otrzymać status KIP, obecna na rynku finansowym firma musi spełnić szereg warunków stawianych przez KNF, np. wysokie wymogi kapitałowe, odpowiednie zabezpieczenie transakcji, stosowanie się do procedur związanych z zakazem prania brudnych pieniędzy. Dodatkowo Krajowa Instytucja Płatnicza musi składać do KNF regularne raporty ze swojej działalności. Dzięki temu urzędnicy na bieżąco monitorują sytuację w danej instytucji finansowej, a status KIP daje pewność klientom, że wybrali bezpiecznego partnera dla swoich transakcji.

Co ważne, obecnie status Krajowej Instytucji Płatniczej, który wiąże się z nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego, ma tylko 7 z ponad 50 obecnych na polskim rynku kantorów online, w tym m.in. serwis udostępniony za pośrednictwem Poczty Polskiej.

 1. Stabilny właściciel

Ważne jest także, aby firma oferująca wymianę walut online była zaufaną i stabilną instytucją. Poczta Polska dobrała solidnego i renomowanego Partnera – Raiffeisen Solutions, spółkę – córkę Raiffeisen Polbank.

Należy pamiętać, że przelewając środki na konto kantorów internetowych, których właścicielem jest osoba prywatna, przelewamy pieniądze tak naprawdę na jej konto – jeśli prowadzony przez nią kantor nie ma statusu KIP, nie ma pewności, że nie dostaną się one w niepowołane ręce.

 

 1. Szyfrowanie połączenie z kantorem

Dzięki szyfrowaniu danych na każdym etapie korzystania z kantoru online, w tym kantoru Poczty Polskiej, Klienci zyskują pewność, że są one chronione przed dostępem osób nieuprawnionych.

 1. Ochrona danych osobowych

W kantorze online Poczty Polskiej zapewniamy poufność i bezpieczeństwo danych – są one przechowywane w zaszyfrowanej postaci na serwerach zaufanego i starannie dobranego Partnera biznesowego, zgodnie z wymaganiami GIODO. Dostawca kantoru jest też nadzorowany przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej oraz audytowany przez BDO – jedną z największych na świecie firm audytorskich.

 1. Potwierdzenia transakcji za pomocą SMS

Dzięki potwierdzeniu transakcji finansowych dokonywanych online za pomocą SMSa Klienci zyskują pewność, że transakcja nie odbędzie się bez ich dodatkowej weryfikacji i potwierdzenia jej realizacji. To ważny element dodatkowo zabezpieczający środki finansowe Klientów. W kantorze online Poczty Polskiej transakcje potwierdzane są za pomocą SMS, który wysyłany jest na podany podczas rejestracji i potwierdzony numer telefonu.

 

Redakcja

dodaj komentarz
Wpisane w Aktualności, Nasze usługi, Usługi finansowe. Link bezpośredni.

2 odpowiedzi na „5 rzeczy, o których trzeba pamiętać przy wymianie waluty online

 1. Piszący napisał/a:

  Fajne zestawienie – krótkie i rzeczowe

 2. Willa Stasia napisał/a:

  Kantory online są obecnie bardzo popularne i wiele osób podróżujących za granicę korzysta z nich regularnie. Jest to po pierwsze oszczędność czasu, a po drugie pieniędzy. Wielu turystów z innych krajów również chętnie korzysta z takich rozwiązań ;)