Sukces Forum w Krakowie

Agnieszka Trzaskowska_photo 16 i 17 maja br. odbyło się Forum Filatelistyczne w Krakowie zorganizowane wspólnie przez PostEurop i Pocztę Polską. Był to czas niezwykle inspirujących spotkań i dyskusji o tym, co jest najważniejsze w filatelistyce.


Celem organizatorów Forum było umożliwienie operatorom pocztowym nawiązania bliższej wzajemnej współpracy z firmami działającymi na rynku filatelistycznym m.in. drukarniami, firmami produkującymi akcesoria filatelistyczne.
Po raz pierwszy Forum zostało zorganizowane w zupełnie nowej formule połączenia konferencji z minitargami . W pierwszej części dnia  odbyły się wykłady firm i administracji pocztowych, zaś drugą – spotkania indywidualne przedstawicieli poczt z wystawcami.

Efekty eksperymentalnej formuły minitargów przeszły najśmielsze oczekiwania. Uczestnicy podkreślali doskonałą organizację, interesujące merytorycznie wykłady oraz możliwość nawiązywania bezpośrednich relacji z poszczególnymi uczestnikami.

Podczas Forum wymieniano spostrzeżenia, dzielono się nowymi rozwiązaniami i ideami, które powinny przyczynić się do rozwoju filatelistyki.

Forum (obecnie jest jedynym cyklicznym wydarzeniem w Europie, które umożliwia pocztom poznanie specyfiki działalności oraz dialogu, wymiany doświadczeń zwłaszcza w perspektywie zmniejszającego się rynku filatelistycznego w Europie. Problem ten dotyczy wszystkich administracji krajów rozwiniętych na świecie. Jednakże Europa nadal pozostaje najbardziej otwartym rynkiem, na którym pojawiają się produkty najbardziej kreatywnych wydawców i twórców znaczków.

Stąd świadomość konieczności pielęgnowania m.in. tradycyjnych technik druku jak staloryt, najbardziej cenionych przez filatelistów oraz poszukiwania nowych rozwiązań technologicznych, które oferują atrakcyjne wizualnie efekty i mogą zainteresować młode pokolenie odbiorców znaczków. Są to m.in. znaczki z perforacją o różnorodnych kształtach, trójwymiarowe, z wykorzystaniem różnorodnych materiałów, np. drewna, ceramiki; łączenie hologramu z technika stochastyczną. Coraz powszechniej stosowane są usługi cyfrowe. Na przykład Poczta Francji zaprezentowała znaczki emisji „Star Wars”, wykorzystujące technologię rzeczywistości rozszerzonej (link: https://boutique.laposte.fr/beaux-timbres/collectors/collector-star-wars/p/2117964).

W spotkaniu uczestniczyła rekordowa liczba ok. 100 gości. Byli to przedstawiciele 22 administracji pocztowych i operatorów m.in z Francji, Grenlandii, Kazachstanu; 11 wystawców, MI, MSZ, polskich filatelistów oraz polskich artystów.

Forum odbywa się co dwa lata, a ostatnie organizowane były m.in. w Paryżu i Essen. Kolejne Forum odbędzie się w 2020 roku i czekamy na propozycje administracji pocztowych.

Agnieszka Trząskowska, pełnomocnik Dyrektora ds. Filatelistyki Zagranicznej, Biuro Filatelistyki & Przewodnicząca Grupy Roboczej ds. Znaczków i Filatelistyki PostEurop

PS. Chciałabym podziękować osobom bezpośrednio zaangażowanym w organizację Forum ze strony Poczty Polskiej za ich czas i zaangażowanie tj. Panu Mariuszowi, Dawidowi, dyrektorowi Biura Filatelistyki Poczty Polskiej oraz moim koleżankom i kolegom: Marii Dołęgowskiej, Joannie Fleszar, Rochowi Stefaniakowi, Bogusławie Konieczny, Kamilowi Andrukowi, Tomaszowi Czulcowi. Dziękuję też za wsparcie Andrzejowi Bodzionemu, dyrektorowi i pracownikom Regionu Sieci Poczty Polskiej w Krakowie.

dodaj komentarz
Wpisane w Aktualności, Filatelistyka, Poczta w mediach. Link bezpośredni.

3 odpowiedzi na „Sukces Forum w Krakowie

  1. Taxi Mielec napisał/a:

    Promowanie takich działań jest jak najbardziej w porządku! Sam uwielbiam kolekcjonować znaczki pocztowe i chętnie wybieram się na różnorodne spotkania dotyczące filatelistyki. Warto takie działania promować, aby większa ilość osób interesowała się tą tematyką!

  2. Kamil napisał/a:

    Takie Forum to doskonała okazja aby spotkać się i wymienić spostrzeżenia z osobami o podobnych zainteresowaniach. Od lat zbieram znaczki i chętnie porozmawiałbym na żywo z osobami, które mają podobne hobby :)

  3. Zamów Kuriera napisał/a:

    To już można powiedzieć zapomniane hobby! Bardzo dobrze, że są osoby zainteresowane jego promocją.