Pocztowcy pomaganie mają we krwi

malgosia milkeW Polsce regularnie oddaje krew ok. 1,5 proc. społeczeństwa. Statystyki pokazują, że najczęściej są to mężczyźni w wieku 25-44 lat. Wśród pocztowców krwiodawców honorowi dawcy krwi to kobiety i mężczyźni, reprezentujący wszystkie grupy zawodowe, w rożnym wieku i z bardzo różnym stażem pracy w firmie. Łączy ich jedna cecha – chcą pomagać oddając życiodajną krew.

 

Poczta Polska, jako firma działająca na terenie całej Polski, ma w swoich szeregach bardzo wielu społeczników. Jedną z form pomagania, która ma w Poczcie Polskiej bardzo długą tradycję jest krwiodawstwo. Regularnie oddaje krew i ratuje ludzkie życie kilkaset osób. Cześć z nich robi to tak często jak to tylko możliwe (mężczyźni – 6 razy w ciągu roku, kobiety – 4 razy), ubolewając, że są takie ograniczenia.

Oddają krew w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz w czasie grupowych zbiórek krwi. Przykładem są pocztowi krwiodawcy zrzeszeni w Klubie Honorowych Dawców Krwi we Włocławku, którzy rokrocznie w październiku oddają krew na rzecz podopiecznych warszawskiego Centrum Zdrowia Dziecka (CZD). Data zbiórki nie jest przypadkowa. W tym właśnie miesiącu przypada święto Pocztowców (Dzień Poczty Polskiej). Inni pracownicy, również organizujący zbiorki od kilku lat, poruszają niebo i ziemię, aby uzbierać wymagane minimum krwiodawców i zamówić krwiobus na teren jednej z sortowni. Udaje im się i jedno i drugie – liczba krwiodawców zdecydowanie przekracza minimum a zebrana krew pozwala na uratowanie zdrowia i życia przynajmniej kilkudziesięciu osób.

Wszyscy pocztowi krwiodawcy, którzy nie chcą pozostać anonimowi, mogą dołączyć do tzw. Strefy Krwiodawców.. Strefa pozwala poznać pracowników, którzy też mają pomaganie we krwi, mobilizuje do aktywnego krwiodawstwa, dostarcza informacji o zbiórkach, ułatwia dołączenie do nich. Wśród osób, które dołączyły do strefy są niemal całe placówki, działy i biura. Jest to dowodem na to, że moc przyciągania ma nie tylko charyzma, ale także wielkie serce, w którym jest miejsce na pomaganie.

Jak powiedział Pablo Picasso: „Sensem życia jest znaleźć swój dar. Celem życia jest oddanie tego daru innym’. Jak to zrobić najlepiej pocztowi krwiodawcy wiedzą jak nikt inny.

Małgorzata Milke z Biura Komunikacji Poczty Polskiej

dodaj komentarz
Wpisane w Aktualności | Tagi: , , , . Link bezpośredni.

Możliwość komentowania jest wyłączona.