11 listopada Dzień Wolności z Pocztą w tle…

Tak, moi drodzy na jedenastego listopada przypada Święto Narodowe! Dzień odzyskania niepodległości.

To musiał być wyjątkowy dzień… Jeszcze wczoraj wrócił do Warszawy Józef Piłsudski, by już 11 XI o godzinie 17:00 otrzymać od Rady Regencyjnej pełnie władzy wojskowej i wezwanie do utworzenia rządu narodowego. A jakież było poruszenie na ulicach miast! Jaka żarliwość i podniecenie! Bo przecież Polska rodziła się po 123. latach niewoli.

Młodzi ludzie w Warszawie rozbrajają niemieckich żołnierzy i nagle wiadomość o kapitulacji Niemiec! Wojna się skończyła! Przed godziną 12:00 polski oficer zajmuje telegraf – mamy łączność!  Niedługo potem nad gmachem poczty na Placu Wareckim zawisa flaga narodowa. Taka sama łopocze już na urzędach w Kaliszu i Sosnowcu…

Polacy są u siebie. Polska to znowu dumne słowo, które można wymawiać głośno na ulicy. Można mówić w ojczystym języku, powstaje państwo. Polacy przejmują szkoły, piekarnie i… pocztę!
Bez poczty wszak Państwo nie może funkcjonować, potrzebna jest od zaraz. Gwoli przypomnienia w Tarnowie i Krakowie Poczta działa już od końca października, bo Galicja wcześniej przestała być częścią Monarchii Habsburskiej.

11 listopada 1918 roku, mamy wolną Polskę i pocztę! Pocztę Polską rzecz jasna.

dodaj komentarz
Wpisane w Historia | Tagi: , . Link bezpośredni.

9 odpowiedzi na „11 listopada Dzień Wolności z Pocztą w tle…

 1. Przemysław II napisał/a:

  Pięknie napisane Zbyszku (nie podlizując się ! ! !).
  Poważnie, ale z lekką domieszką fejbukowo-blogowo-blipowo-tłiterowego humoru.
  Dzięki ! ! !

 2. Krzysio napisał/a:

  Dlaczego z pocztą w tle? Co ma wspólnego dzień odzyskania niepodległości z pocztą?
  Zauważam, że na blogu pojawia sie coraz mniej przychylnych komentarzy. Trudno sie dziwić, skoro większość notek to komercyjne gadki na które ludzie już dawno przestali się nabierać. Także czekam na jakieś rzetelne informacje na blogu a nie mydlenie oczu.

  Pozdrawiam

 3. KamilaRudnik napisał/a:

  Krzysiu – tyle ma wspólnego, że jedną z cech wolnego i niepodległego państwa jest posiadanie narodowego operatora pocztowego. A blog ma z założenia formę luźną, jeśli Ci taka nie odpowiada – zapraszamy na stronę główną, tam znajdziesz tylko poważne i rzetelne informacje, bez żadnych żartów.

 4. Natalia Napora napisał/a:

  Zapraszamy do wzięcia udziału w Konkursie na Najlepszy Blog Firmowy Roku 2010 w Polsce.
  To już trzecia edycja konkursu. Minione cieszyły się dużym zainteresowaniem blogujących firm , oraz mediów i branży. W Konkursie na Blog Firmowy Roku 2009 wzięło udział ponad 100 blogów.
  Organizatorem jest Dominik Kaznowski – wieloletni praktyk marketingu interaktywnego, autor znanego bloga kaznowski.blox.pl i wielu publikacji, m.in. książki „Nowy marketing w Internecie.”
  Celem konkursu jest wyłonienie wyróżniających się blogów korporacyjnych, integracja skupionego wokół nich środowiska oraz popularyzacja bloga jako efektywnego narzędzia PR.
  Blogi będą oceniane w następujących kategoriach: blog młody (3-6 miesięcy), blog dojrzały (6-12 miesięcy), blog profesjonalny (powyżej 1 roku), blog instytucji (istniejący minimum od 3 miesięcy).
  Zgłoszenia/przyjęcia będą przyjmowane do 30 dnia listopada do godziny 23:59.
  Swojego bloga do konkursu najlepiej zgłaszać wpisując jego adres + nazwę firmy w komentarzu pod http://blogifirmowe.wordpress.com/2010/09/14/to-jedziemy-blogi-firmowe-anno-domini-2010/
  Szczegóły: blogifirmowe.wordpress.com

 5. Krzysio napisał/a:

  Myśle, że Poczta Polska to nie jest dobry symbol dla niepodległego państwa. Przez wiele lat miała monopol na przesyłki, także troche jest to zaprzeczeniem wolności.

  A teraz mała łamigłówka dla wszystkich odwiedzających blog.

  1. Podaj wynik:
  2+2*2=?

  Mała podpowiedź, >10.

 6. Kuba napisał/a:

  Krzysio – tylko pamiętaj, że gdyby nie ten „monopol”, to masa osób zostałaby odcięta od usług pocztowych bo nikt by sobie nie pozwolił na utrzymywanie kilku tysięcy nierentownych placówek na wsiach czy małych miasteczkach. Wtedy to byłaby dopiero wolność jakby ludzi musieli po kilkadziesiąt kilometrów robić żeby dostać się na pocztę.

  No ale podróżnicy kochają podróżować, bo czują się wtedy wolni, także jak więcej ludzi będzie podróżować na pocztę to w sumie fakt, będzie można odczuć większą wolność…

 7. lajkonik napisał/a:

  Pan Krzysio nie lubi poczty.Ma prawo.Pan Krzysio wolne państwo myli z tworem np.Katalonii z lat 30-tych, gdy władzę tam przejeli anarchiści. Wolne Państwo 1918 roku cechował etos państwowej służby dla społeczeństwa, kolej, poczta itd. Poczta Polska to świetny symbol dla niepodległego państwa, ta sama poczta pokazała to w Gdańsku we wrześniu 1939 roku.

 8. Ewa napisał/a:

  W dniu 13 grudzień na poczcie w Nowej hucie os.Mistrzejowice – na pieczątce KRAKÓW 33 , zapłaciłam abonament RTV za dwa miesiące z góry
  33 zł.20 gr. Pani z poczty przekreśliła tę kwotę i napisała 34zł. 15 gr. Jak się zoriętowałam i zapytałam kierowniczki dlaczego tak pracownik policzył,to powiedziała ,że musiałam po terminie płacić a po za tym podrożały usługi.
  Jak mi wiadomo to do 25 danego miesiąca opłaca się rachunki a ja płaciłam 13 grudnia za miesiąc grudzień 2010 r. i styczeń 2011r. Zobaczyłam w internecie że powinnam zapłacić 33 zł.45 gr. a nie 34,15 zł. I jeszcze bezczelnie pyskowała. Chamstwo i złodziejstwo. Paniusie z poczty jak tak dalej będą robić to ludzie będą płacić przelewami a wielmożne hrabianki do urzędu pracy na bezrobocie.

 9. KamilaRudnik napisał/a:

  Ewo – na naszej stronie internetowej podane są maile kontaktowe – pisząc tam uzyskasz informacje i odpowiedzi na interesujące Cię pytania. możesz także złożyć skargę, jeśli uważasz, że zostałaś obsłużona nieprawidłowo. zajrzyj proszę tu: http://www.poczta-polska.pl/napisz_do_nas.htm