Dziś rzecz o przesyłkach z żywymi zwierzętami

Jak to często bywa, pomysłodawcą dzisiejszego wpisu był przedstawiciel mediów. Dziennikarskie pytania zasugerowały mi, że powinniśmy przypomnieć kilka informacji na temat przesyłania pocztą zwierząt i roślin. Tak, tak – są takie możliwości ale oczywiście pod pewnymi warunkami.

Co mówi na ten temat prawo pocztowe?

Krajowe przepisy dotyczące powszechnych usług pocztowych precyzyjnie regulują tę sprawę. Co do zasady jest zakaz przyjmowania, przemieszczania i doręczania paczek z żywymi zwierzętami, za wyjątkiem tych zawierających pszczoły oraz ptaki domowe i ozdobne. Warunek? Trzeba tak zabezpieczyć przesyłkę, aby zagwarantować utrzymanie funkcji życiowych zwierząt.

Jak zadbać o bezpieczeństwo?

W ramach innych usług pocztowych zasady dotyczące rodzaju dopuszczonej do obrotu pocztowego zawartości znajdują się w regulaminach tych usług. Chodzi m.in. o przesyłkę pocztową na warunkach szczególnych, paczkę pocztową PLUS czy przesyłkę pobraniową. Ale i tutaj podobnie jak w przypadku usług powszechnych możemy przesyłać jedynie żywe rośliny, ptaki domowe i ozdobne. Jaki warunek trzeba spełnić? Trzeba nadać taką przesyłkę jako priorytetową oraz umieścić  na opakowaniu napis: „żywe zwierzęta”. W przypadku przesyłki pobraniowej dochodzą jeszcze pszczoły ale także tu musimy nadać przesyłkę jako priorytetową oraz wykupić usługę komplementarną – „ostrożnie”.

W razie czego usługi kurierskie POCZTEX

Żywe zwierzęta i rośliny można nadawać także w ramach serwisów Pocztex na Dziś: Miejski Super, Miejski Super Pobranie, Miejski, Miejski Pobranie (z wyłączeniem doręczenia na skrytkę pocztową i poste restante) oraz w serwisie Pocztex Bezpośredni, wyłącznie z usługą komplementarną „Traktowanie przesyłki jako chronionej”.

Bardzo proszę pamiętajcie, że:

Nasi pracownicy nie mają wglądu do zawartości przesyłek. Nie wiemy, co przesyłane jest listem lub paczką, jeśli klient o tym nie powie przy nadawaniu. Po stronie nadawcy – klienta – jest podanie takich informacji pracownikom i odpowiednie przygotowanie przesyłki, jeśli wymaga ona specjalnego traktowania. Jeśli posiadamy wiedzę o niezgodnej z prawem zawartości – musimy odmówić realizacji usługi.

dodaj komentarz
Wpisane w Aktualności. Link bezpośredni.

19 odpowiedzi na „Dziś rzecz o przesyłkach z żywymi zwierzętami

 1. olo napisał/a:

  Pierwszy raz w życiu nadałam paczkę za granicę. Była to priorytetowa paczka do Kazachstanu. Miała iść 5 dni a idzie juz 5 tydzień. Urząd pocztowy w Moskwie zatrzymał. W paczce byłą kurtka przeciwdeszczowa, stare spodnie, przydatne na budowie i artykuły piśmiennicze. Wszystko dla architekta pracującego w Ałma Acie.
  Potem reklamowałam paczkę i teraz czekam na rozpatrzenie. Poczta Polska z własnej inicjatywy reklamacji nie złożyła do Rosji, nie mówiąc już o poinformowaniu, że taka sytuacja może mieć miejsce. Cała przyjemność za jedyne 160 złotych. Masakra!!!!

 2. Przemysław napisał/a:

  W zeszłym roku zamówiłem sobie drzewko. Wysłane z Warszawy we wtorek rano. Przesyłka na warunkach szczególnych, opis „żywe rośliny” itd. Przesyłka leżała w Warszawie do czwartku, pojechała do WER Zabrze, i w piątek wieczorem trafiła do UP Opole 1. W sobotę mi jej nie wydano bo „paczkarnia zaplombowana”. Dostałem w poniedziałek. Drzewko szlag trafił. Na skargę odpisano mi w stylu „sp… dziadu”, czyli no coś było nie tak ale to się zdarza a w sobotę nie doręczamy i odebrać sie nie da bo tak jest i już.
  Jesli tak to ma wyglądać to ja serdecznie dziękuję. Każdy kurier mi to doręczy w 24 h za 20 PLN a nie za 26 PLN pocztą. Życzę sukcesów :)

 3. monika napisał/a:

  ja troche nie na temat, chciałam zwrócić uwagę na up Karczew i co tam sie teraz wyrabia. Listonosze zostali przeniesieni do up Otwock,( nie wiem w jakim celu, przecież to jest duży urząd, chyba że władze przygotowują sie do zamknięcia tej placówki), listy, pieniądze dostajemy z opóźnieniem, co wcześniej nie miało miejsca. podobno miało być lepiej…..a wyszło jak zwykle!!! PROSIMY O POWRÓT LISTONOSZY DO UP KARCZEW

 4. dudunia2 napisał/a:

  Jestem pracownikiem UP2 w Szczecinie i chcialabym sie dowiedziec czy istnieje strona z wierszami pocztowymi,ktore sa zamiszczane w Magazynie Pracownikow.Z gory dziekuje za odpowiedz.Zycze udanego weekendu i pieknej pogody.Z powazaniem oddany pracownik Poczty.

 5. ZbigniewBaranowski napisał/a:

  @dudunia2: stronki nie ma ale skontaktuj się proszę z redakcją np. z naczelnym – Mariuszem Tomczakiem. Powinien pomóc.

 6. Luaksz napisał/a:

  Mam pytanie nie na temat…:)
  jestem pracownikiem PP jak można się zalogować w intranecie…???
  skąd hasło wziąść….

  dzięuje…

 7. Przemysław napisał/a:

  Ostatnio napotkałem na swojej poczcie żywe papużki w klatce. Powiem szczerze, że żal na to patrzeć. Ludzi, którzy to nadają sam bym zamykał w klatce i wysyłał ale ekonomicznym, nie priorytetem.
  Jak paczka jest na drugi koniec Polski to PP ma duże szanse nie zdążyć, woda się wyleje i zwierzaki cierpią.

  A korzystając z okazji bardzo proszę o jakąś rzeczową odpowiedz odnośnie obecnej sytuacji w UP Opole1.
  Główna poczta w mieście wojewódzkim. 7.30 – 8.30 rano w dziale listowo-paczkowym czynne 2 stanowiska (w pozostałej części zwykle 1). Głównie zablokowane przez odbierających ze skrytek i podpisujących zwrotki co trwa i blokuje stanowisko.
  W kolejce nigdy nie mniej jak 6-8 osób. Dzisiaj o 8.20 za mną stało ich 16!!!
  Najlepsze asystentki pouciekały albo zostały pozwalnianie, nie wiem. Pracują jakieś kompletne (nie wszystkie) niedojdy.
  Nie mają znaczków bo mówią, że mogą pobrac dopiero około 9. Frankownica czasem działa, komputery do 8 przeważnie nie.
  To jest norma. Tak jest codziennie. To jest to „lepsze”????

 8. Przemysław napisał/a:

  Widzę, że jak się coś „nie po linii i nie po myśli napisze” to się dłuuuugo czeka na weryfikację :))))

 9. ZbigniewBaranowski napisał/a:

  @Lukasz wyślij mi proszę maila na rzecznik[at]poczta-polska.pl. Opiszę jak to wygląda.

 10. Marek napisał/a:

  @Przemku „Ostatnio napotkałem na swojej poczcie żywe papużki w klatce. Powiem szczerze, że żal na to patrzeć. Ludzi, którzy to nadają sam bym zamykał w klatce i wysyłał ale ekonomicznym, nie priorytetem.
  Jak paczka jest na drugi koniec Polski to PP ma duże szanse nie zdążyć, woda się wyleje i zwierzaki cierpią.”
  Jak widzę więcej litości masz dla zwierząt niż dla ludzi to też jest miara człowieczeństwa Zastanów się nad sowimi słowami… z tego co mi wiadomo to ludzie na Poczcie mają serce i zdążą działają szybciej niż Inpost czy jakieś tam inne firemki kurierskie. Nie jest to firma wolna od wad ale ma szanse działać lepiej od innych bo ma swój kodeks. „W kolejce nigdy nie mniej jak 6-8 osób. Dzisiaj o 8.20 za mną stało ich 16!!!
  Najlepsze asystentki pouciekały albo zostały pozwalnianie” – ja czekałem w długich kolejkach w prestiżowych bankach – zmieniłem na internetowe ale traciłem historię rachunku bankowego. Asystentki nie rozładują kolejek a uwierz mi masowi nadawcy rzucają przesyłkami na zapleczu ( Ci co podpisali umowy). Wiem że boli czekanie w kolejce, czasto pieniądz, a są SMS-y, odbiór paczek w dowolnym miejscu tylko czemu nie o dowolnej porze. Z innej beczki dlaczego firmy kurierskie dostarczają przesyłki od 08:00 do 15:00 w ramach tylko zleconego adresu ????!!!! Wole Pocztę bo z listonoszem mogą sią dogadać z kurierem nie da się. Nie jest idealnie ale jest lepiej niż w firmie kurierskiej. Na portalu zakupowym A…..o wolę wybrać przesyłkę PP niż kuriera na pewno od UPS – kwestia jeszcze gabarytów…

 11. Marek napisał/a:

  @Przemysław .. ‚W zeszłym roku zamówiłem sobie drzewko. Wysłane z Warszawy we wtorek rano. Przesyłka na warunkach szczególnych, opis „żywe rośliny” itd. Przesyłka leżała w Warszawie do czwartku, pojechała do WER Zabrze, i w piątek wieczorem trafiła do UP Opole 1. W sobotę mi jej nie wydano bo „paczkarnia zaplombowana”. Dostałem w poniedziałek. Drzewko szlag trafił.”
  Ręce opadają – a ja zamówiłem prezent dla żony 20.XII przesyłka kurierska UPS i nie doszła a kurier napisał że odebrałem a ja poprosiłem o kopie podpisu – wsiąkła . Sprawa trafiała do sądu za fałszowanie podpisu – wygrałem. Ale ale co do WER Zabrze to należy się kontrola pełna w całych Katowicach . Wszystkiego i wszystkich – pełna prywata. Statystyki dla Katowic są ważniejsze niż rzetelne wykonywanie pracy.Tylko co to da… mentalność na Śląsk jest straszna „…im się należy ale nic dla kraju bo Polska to nie Śląsk…” a dodać do tego wybory to mamy wynik = a to Polska właśnie…

 12. Luaksz napisał/a:

  ok :) dzięki
  już wiem co i jak z tym intranetem …:)

 13. ZbigniewBaranowski napisał/a:

  @Lukasz: na zdrowie:)

 14. rozczarowana napisał/a:

  Szkoda tylko,ze nadal tak czesto gina listy polecone w zeszlym roku zdarzylo mi sie to 2razy ,jeden przepadl a drugi wyslany na poczatku grudnia do dzisiaj nie doszedl ,w liscie byly wazne dokumenty co bedzie mnie kosztowac okolo2000zl .Czy to sie nigdy nie zmieni! Dlaczego wciaz jest tyle kradziezy na poczcie i zlodzieji pracownikow! Powinniscie ich bardziej weryfikowac, w innych krajach nie kazdy moze pracowac na poczcie, nie wolno wnosic na zaklad zadnych torebek (oprocz przezroczystych) ,zainstalowane sa kamery, na pocztach, centralach,samochodach, wszedzie polecone sa skanowane a w Polsce co nie ma obowiazku!!!!

 15. ZbigniewBaranowski napisał/a:

  @rozczarowana: czy mógłbym prosić o przesłanie szczegółów sprawy na maila rzecznik [at]poczta-polska.pl

 16. ODDANY FIRMIE PRACOWNIK napisał/a:

  DZIEŃ DOBRY! BARDZO PROSZĘ PRZYBLIŻYĆ MI MOŻLIWOŚĆ WYSYŁANIA ŻYWYCH ROŚLIN I ZWIERZĄT W PACZKACH POCZTOWYCH PLUS GDYŻ W PARAGRAFIE 9 PUNKT 8 REGULAMINU ŚWIADCZENIE TEJ USŁUGI NIE WOLNO WYSYŁAĆ TEGO RODZAJU ZAWARTOŚCI. Z POWAŻANIEM PRACOWNIK

 17. ifa napisał/a:

  Obecnie usługa Pocztex zmieniła troche swój wygląd. Otóż
  w Regulaminie tej usługi paragraf 16 określa ze można przesyłać „.. ptaki domowe i ozdobne”, a w następnym paragrafie występuje oznaczenie zawartości jako” zwierzę kręgowe”. Czyli dotyczy to tych ptaszków , czy można jednak wysłac inne zwierzę kręgowe np jaszczurke, żółwia albo psa?? Prosze o odpowiedz

 18. ZbigniewBaranowski napisał/a:

  @ifa sformułowanie „zwierzę kręgowe” o którym mowa w § 17 ust. 3 regulaminu usługi Pocztex, odnosi się do ust. 1 czyli do „ptaków domowych i ozdobnych”. Pozdrawiam

 19. To jest naprаwdę idealny kawałeκ:) Czapkі z głóω ԁla
  pracujących na rzecz blogów.