Karta płatnicza na Dzień Babci i Dziadka

Już niedługo obchodzić będziemy święto naszych Babć i Dziadków. Dobrze z tej okazji przygotować – ciekawy i przydatny prezent. Chcę Was zachęcić do tego, by w tym roku nauczyć dziadków, jak korzystać z karty płatniczej.

Czy seniorzy korzystają z kart płatniczych?

Wśród osób starszych karty płatnicze nie cieszą się zbytnią popularnością. Według NBP wśród osób w wieku 65 lat i więcej karty płatnicze posiada 29 % osób. W grupie wiekowej 55-64 lata jest to 51 % Do tego, wielu seniorów, choć karty posiada, wcale z nich nie korzysta.

Dlaczego tak się dzieje? Dla wielu osób starszych naturalnym sposobem wpłat i wypłat zawsze była książeczka oszczędnościowa, a karty i bankomaty to czarna magia. Dlatego obawiają się nowoczesnej techniki. Sam słyszałem podobne argumenty wiele razy, gdy namawiałem do nowoczesnej bankowości moją 65-letnia mamę. Jednak po kilku latach, kiedy robiła już przelewy przez internet, wypłacała pieniądze z bankomatu i płaciła kartą
w sklepie, często śmialiśmy się z tych wymówek.

Karta płatnicza to większe bezpieczeństwo

Karta i konto dla seniora to przede wszystkim większe bezpieczeństwo. Kiedy słyszą
o kolejnym przestępstwie dokonanym metodą „na wnuczka”, zawsze dziwię się, że ofiara trzymała w domu kilka, w niektórych wypadkach nawet kilkanaście, tysięcy złotych! Trzymanie takich sum w domu jest niebezpieczne. Nie mówiąc już o tym, że przecież pieniądze powinny pracować i dawać odsetki.

Jak nauczyć seniora korzystania z karty?

Zatem oto 8 rad, jak nauczyć seniora korzystania z karty płatniczej.

 1. Wybierz dobry moment na rozpoczęcie nauki np. przed planowanym wyjazdem do sanatorium,
 2. Pomóż seniorowi w wyborze odpowiedniego konta,
 3. Naucz seniora sprawdzać stan konta,
 4. Pomóż w nauce kodu PIN,
 5. Kilka razy odwiedźcie razem bankomat, by wypłacić pieniądze,
 6. W sklepie naucz go/ją płacić kartą zbliżeniową,
 7. Pamiętaj, by informować o możliwych sytuacjach nietypowych i problemach,
 8. Nie zaniedbuj informacji, jak chronić kartę i dbać o bezpieczeństwo,

Karta płatnicza to dodatkowe korzyści

Rachunek dla seniora może nieść mu dodatkowe korzyści. Na przykład Bank Pocztowy posiadaczom konta Nestor oferuje specjalne ceny leków w ramach Programu 60+ oraz dodatkowo 5 % zwrot wydatków na leki opłacone kartą płatniczą.

Jeśli trudno Ci namówić seniora na standardowy rachunek, dobrym rozwianiem może być karta przedpłacona. Kartę trzeba na początku zasilić dowolna kwotą, którą później można płacić za zakupy w sklepach lub wypłacać z bankomatu. Na wybranych pocztach kupisz kartę Zasilacz, która działa właśnie w ten sposób. Więcej szczegółów na jej temat na stronie www.zasilacz24.pl

 

Informacje o Agnieszka Kłoda-Dębska

Zastępca Dyrektora Biura Marketingu i Filatelistyki
dodaj komentarz
Wpisane w Aktualności, Usługi finansowe | Tagi: , , , . Link bezpośredni.

Jedna odpowiedź na „Karta płatnicza na Dzień Babci i Dziadka

 1. IDBlock napisał/a:

  To bardzo ciekawa propozycja. Warto także uczulić seniorów na kwestie bezpieczeństwa związane z kartami zbliżeniowymi. W ich przypadku istnieje zagrożenie, że dane z karty zostaną skopiowane i dzięki temu złodziej będzie mógł wypłacić pieniądze nawet wtedy, gdy nie zna kody PIN. Dobrym zabezpieczeniem może być specjalne etui zabezpieczające.