Znaczki Poczty Polskiej: 70. rocznica bitwy pod Monte Cassino

18 maja 1944 r. oddziały 2. Korpusu Polskiego dowodzone przez gen. Władysława Andersa zdobyły wzgórze Monte Cassino we Włoszech. W tej uznanej za jedną z najbardziej zaciętych bitew w czasie II wojny światowej poległo, zostało rannych lub zostało uznanych za zaginionych, tysiące żołnierzy polskich. Poczta Polska tym najdzielniejszym  z dzielnych odda hołd wydaniem pocztowego znaczka.

Staliśmy wszyscy w milczeniu, salutując flagę polską, która stała się w tej chwili flagą wszystkich Zjednoczonych Narodów – pisał w maju 1944 r. korespondent „Chicago Tribune” we Włoszech. O odwadze i bohaterstwie polskich żołnierzy powstało wiele utworów, jednym z nich, znanym każdemu Polakowi jest pieśń patriotyczna „Czerwone maki” autorstwa Feliksa Konarskiego.

Ta szczególna pieśń odwołuje się do polskości, którą symbolizują maki – polne kwiaty. Ich czerwone płatki przywodzą na myśl wylaną na polach bitwy krew. Nasza najnowsza  emisja odwołuje się do tych symboli.

Znaczek zaprojektowany przez artystkę plastyka, Agnieszkę Sancewicz, został wydrukowany techniką offsetową na papierze fluorescencyjnym, w formacie 31,25 x 43 mm, w nakładzie 150 tys. sztuk. Od 18 maja, dnia wejścia do obiegu, towarzyszyć mu będą koperta i datownik Pierwszego Dnia Obiegu (FDC), stosowane w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

Znaczek po raz pierwszy zaprezentujemy podczas uroczystego otwarcia Muzeum
2. Korpusu Polskiego na Monte Cassino w sobotę, 17 maja.

Informacje o Agnieszka Kłoda-Dębska

Zastępca Dyrektora Biura Marketingu i Filatelistyki
dodaj komentarz
Wpisane w Aktualności, Filatelistyka, Historia, Pasje | Tagi: , , , . Link bezpośredni.

Możliwość komentowania jest wyłączona.