Fakty i mity na rynku pocztowym

Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą – być może z takiego założenia wyszedł Wojciech Kądziołka, mój Szanowny Kolega po fachu z prywatnej konkurencji. Tylko w takich kategoriach można odczytać płatne ogłoszenia wykupione w jednej z gazet na temat…Poczty Polskiej i rzekomego obciążenia dla podatników jakie stanowi.

Fakty i mity o rynku pocztowym

Mit 1:

Poczta Polska czerpie garściami ze zwolnienia z podatku VAT

Fakt:

Zwolnieniem z podatku VAT zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o podatku od towarów i usług objęte są wyłącznie powszechne usługi pocztowe świadczone przez operatora wyznaczonego oraz usługi bankowe i ubezpieczeniowe świadczone przez banki i firmy ubezpieczeniowe.  Celem takiego rozwiązania, krajowego i europejskiego, jest aby usługi te były przystępne cenowo dla klientów. Podkreślić należy, że po zwycięstwie, w konkursie organizowanym przez Prezesa UKE, operatorem wyznaczonym na kolejne 10 lat została Poczta Polska. Konkurs był otwarty dla wszystkich firm ale tylko Poczta Polska złożyła prawidłową ofertę. W ofercie PGP przeważająca część stron zamiast wymaganych konkursem treści zawierała stempelki „pusta strona”.

Mit2

Poczta stosuje inne stawki dla klientów indywidualnych a inne dla biznesowych.

Fakt:

Wydaje się, że nasz konkurent nie odrobił lekcji ze znajomości regulacji dotyczących rynku pocztowego. Zgodnie bowiem z tymi regulacjami ( ustawą Prawo pocztowe oraz III Dyrektywą pocztową ) dla nadawców nadających znaczną liczbę przesyłek mogą być stosowane taryfy specjalne niższe niż obowiązujące za dany rodzaj lub sposób świadczenia usługi powszechnej.

Mit3:

Poczta Polska dostanie kilkaset milionów euro pomocy z Unii Europejskiej.

Fakt:

Usługi powszechne w Poczcie Polskiej  w 2014 r.  nie przyniosły już straty i strata taka nie jest przewidywana w najbliższych latach. Jest to efektem prowadzonych działań optymalizujących koszty działalności spółki. Oznacza to, nie skorzystanie przez PP SA z jakiejkolwiek pomocy finansowej Państwa, czy z dopłat innych operatorów pocztowych. Konieczność dofinansowania z tytułu straty na usłudze powszechnej wystąpiła  za 2013 r. i może wynieść maksymalnie 10 mln zł.

Mit4

Poczta Polska sprzedaje nieruchomości zbędne, generujące nieuzasadnione koszty i z uzyskanych w ten sposób środków zmniejsza m.in. stratę na usłudze powszechnej, eliminując konieczność jej zewnętrznego finansowania.

Fakt

Poczta Polska prowadzi przemyślaną i racjonalną restrukturyzację, która dotyczy także nieruchomości. Firma sprzedaje te nieruchomości, które nie są wykorzystywane do działalności biznesowej. Poczta Polska ostatnie pięć lat uzyskiwała pozytywne wyniki finansowe dzięki skutecznej realizacji strategii – rozwoju na rynku paczek, usług finansowych i cyfrowych.

Niepoważne działania trudno inaczej komentować niż cytując słowa starej piosenki dla dzieci. Proponuję jednocześnie Panu Wojciechowi szklankę wody bo upały dają się we znaki:

Na Wojtusia z popielnika
Iskiereczka mruga,
Chodź, opowiem ci bajeczkę,
Bajka będzie długa.

Była sobie Baba-Jaga,
Miała chatkę z masła,
A w tej chatce same dziwy,
pst, iskierka zgasła.

Patrzy Wojtuś, patrzy, duma,
Łzą zaszły oczęta,
Czemuś mnie tak okłamała,
Wojtuś zapamięta.

Już Ci nigdy nie uwierzę,
Iskiereczko mała,
Chwilę błyszczysz, potem gaśniesz,
Ot i bajka cała.

Dziadziuś siwy wiąże sieci
W przedziwną mozaikę,
Strapionemu Wojtusiowi
Dalej snuje bajkę.

dodaj komentarz
Wpisane w Aktualności. Link bezpośredni.

Możliwość komentowania jest wyłączona.