Zbieramy zużyte baterie

baterieDzięki współpracy trzech podmiotów: Poczty Polskiej, Europejskiej Platformy Recyklingu oraz firmy MB Recycling, powstała licząca 5000 lokalizacji sieć zbierania zużytych baterii.

Dlaczego zbieramy?

Zużyte baterie i akumulatory stanowią zagrożenie głównie ze względu na ołów, kadm i nikiel. Gdy zostaną wprowadzone do środowiska powodują zakłócenia procesów samooczyszczania w wodach i glebie oraz powodują, że oczyszczalnie ścieków pracują z dużo mniejszą wydajnością. Może nastąpić skażenie wód gruntowych, stanowiących źródło wody pitnej.

Zgodnie z prawem (Ustawa o bateriach), zużytych baterii nie wolno wyrzucać do tzw. ogólnego śmietnika. Odpady te powinny być przekazywane w sposób selektywny do specjalnych pojemników, czy kontenerów. Do tej pory mieszkańcy Polski mogli skorzystać jedynie z ograniczonych (np. zasięgiem) sieci zbierania – wyrzucać baterie do pojemników w niektórych sklepach, czy w szkołach. Sporo jednak osób, nie znajdując w najbliższym otoczeniu pojemnika na baterie, wyrzucało je do śmietnika z odpadami komunalnymi.

Zbiórka baterii w zbliżeniu

W ramach zbiórki placówki Poczty zostały wyposażone w pojemniki przeznaczone na zbiórkę baterii. Pudełka są oznakowane i ustawione w widocznym miejscu, tak by każdy klient Poczty miał dogodną możliwość wyrzucenia zgromadzonych baterii. Wystarczy tylko zbierać baterie w domu, a przy okazji nadawania czy odbierania przesyłek na Poczcie, wyrzucić baterie do pojemnika, który dla bezpieczeństwa wyłożony jest workiem foliowym. Po zapełnieniu pudełka (ok. 20kg), placówka przekazuje baterie do Węzła Ekspedycyjno Rozdzielczego, gdzie zbierane są wszystkie przekazane worki ze zużytymi bateriami w odpowiednich pojemnikach kontenerowych. Po zapełnieniu pojemnika (ok.1,5 t), pojemnik jest odbierany przez firmę recyclingową. Po wstępnym sortowaniu (oczyszczeniu ładunku ze śmieci, worków i innych przedmiotów) wsad jest ważony i przekazywany do utylizacji.

Zbiórka baterii w placówkach Poczty Polskiej rozpoczęła się w październiku 2015 r. i ma charakter stały. Europejska Platforma Recyklingu (European Recycling Platform, ERP) organizuje w imieniu producentów zbieranie i przetwarzanie zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego oraz baterii. Oferuje usługi we wszystkich krajach europejskich oraz Izraelu i Turcji.

Informacje o Agnieszka Kłoda-Dębska

Zastępca Dyrektora Biura Marketingu i Filatelistyki
dodaj komentarz
Wpisane w Aktualności | Tagi: , , , , , , , . Link bezpośredni.

Jedna odpowiedź na „Zbieramy zużyte baterie

  1. Krzysiek napisał/a:

    Świetna inicjatywa. Sam nigdy nie miałem gdzie tych baterii wyrzucać, a Pocztę mam pod blokiem :-)