Rynek paczek w mocnym trendzie wzrostowym

Rafał PietrwalskiblogPolski rynek przesyłek kurierskich, ekspresowych i paczkowych wzrośnie w tym roku w ujęciu wartościowych o 14 proc.,  w ujęciu rocznym do 5,1 mld zł dzięki rozwijającej się branży e-commerce oraz wzrostowi eksportu.  W latach 2016-2018 wzrost przychodów rynku KEP będzie sięgał średniorocznie 12%, a wartość rynku w 2018 roku wyniesie 6,4 mld zł, co oznacza wolumenowo ok. 440 mln paczek – to główne wnioski raportu PwC pt: „Perspektywy wzrostu rynku przesyłek kurierskich, ekspresowych i paczkowych (KEP) w Polsce do 2018 roku”.

Usługi kurierskie Poczty Polskiej także będą rosnąć i to pomimo bardzo silnej konkurencji na rynku ze strony firm należących do operatorów wyznaczonych innych państw oraz globalnych koncernów logistycznych. Wyniki kurierskie Poczty Polskiej są obecnie wyższe od średnich wzrostów dla całego rynku. W 1 kwartale 2016 roku doręczyliśmy blisko 12 mln paczek kurierskich Pocztex. To ponad 20 proc. więcej przesyłek w porównaniu z takim samym okresem rok wcześniej.

Znaczny wpływ na rozwój branży logistycznej będzie miała dalsza ekspansja sektora e-commerce. W zeszłym roku dostawy zakupów z internetu generowały 29% ruchu paczek, za trzy lata będzie to już 39%, w tym 3,2 % w ramach obsługi zwrotów.

 

Dynamiczny rozwój rynku ecommerce powoduje, że zmieniają się również sposoby odbioru paczek. Odbiór paczek w punktach partnerskich operatorów logistycznych, czyli tzw. click&collect  to rozwiązanie, które coraz częściej jest wybierane przez kupujących w sieci. Paczki chcemy odbierać tam, gdzie jest nam najwygodniej.  Wielu klientów  robiących zakupy on-line to mobilni pracownicy, więc nie mogą zamawiać przesyłek do biura lub do domu. Pracujemy również coraz dłużej i nie każdy z nas jest w stanie odebrać paczkę w d

omu. Lepiej zrobić to przy okazji, w dogodnym miejscu,  np.  na stacji benzynowej lub podczas zakupów.

 

Poczta Polska ma obecnie największą na rynku sieć do odbioru produktów zakupionych w sieci. Klienci mogą wybrać dogodne miejsce odbioru spośród ponad 4100 placówek pocztowych, ale także w prawie 1000 stacjach paliw PKN Orlen. W sumie, sieć Poczty Polskiej w opcji Odbiór w PUNKCIE obejmuje łącznie ponad 5 100 punktów (placówki Poczty Polskiej i stacje paliw PKN ORLEN), spośród których niemal 20% stanowią punkty całodobowe. Sieć Poczty Polskiej w zakresie punktów stale jest rozwijania, by zapewnić jak największą wygodę dostawy kupującym w internecie.

Rafał Pietrwalski, zastępca dyrektora zarządzającego sprzedażą odpowiedzialnego za rozwój Usług w Segmencie Klienta Biznesowego Poczty Polskiej

dodaj komentarz
Wpisane w Aktualności, eCommerce, Kurier Ekspres Paczka | Tagi: , , , . Link bezpośredni.

Jedna odpowiedź na „Rynek paczek w mocnym trendzie wzrostowym

  1. Igor napisał/a:

    Ciekawe jak sytuacja będzie wyglądała gdy UK wyjdzie z UE i trzeba będzie opłacać cło.