Kurierskie ABC – coraz bliżej Święta, a my wysyłamy paczkę w świat

Codziennie za pośrednictwem Poczty Polskiej nadawane są tysiące przesyłek zagranicznych. Co można wysyłać tą drogę, kiedy najlepiej wysłać przesyłkę i w jakiej sytuacji skorzystać z ubezpieczenia – dziś na naszym blogu świąteczny poradnik dla wszystkich wysyłających towar za granicę za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Ile dni wcześniej należy wysłać paczkę, żeby dotarła do odbiorcy mieszkającego w kraju Unii Europejskiej, USA, Kanady, Australii czy Brazylii?

 

Zbigniew Baranowski – Poczta Polska posiada w ofercie kilka rodzajów paczek. W zależności od szybkości doręczenia możemy wyróżnić paczki ekonomiczne i priorytetowe. Paczki ekonomiczne wysłane do krajów Unii Europejskiej generalnie doręczane są w siódmym dniu roboczym licząc od dnia następnego po dniu nadania w Polsce. W przypadku paczek priorytetowych czas doręczenia skraca się średnio do czterech dni roboczych. Paczki zaadresowane do Kanady, USA, Brazylii czy Australii powinny dotrzeć do adresatów średnio w siódmym dniu roboczym licząc od dnia następnego po nadaniu – w przypadku przesyłki priorytetowej. Jeśli nadawca zdecyduje się na paczkę ekonomiczną do Kanady, USA i Australii czas dostarczenia przesyłki wydłuży się średnio do 7 tygodni, ponieważ będzie ona transportowana do tych krajów drogą morską. Szacunkowe terminy doręczania paczek pocztowych uwzględniają czas opracowania i odprawy celnej na terenie Polski, czas transportu oraz normy doręczania przyjęte w kraju przeznaczenia. Nie zostawiajmy jednak wysłania prezentów na ostatnią chwilę. Pamiętajmy, że w przed Świętami Bożego Narodzenia przesyłek jest znacznie więcej do przetransportowania co może mieć wpływ na ostateczny termin ich doręczenia.

 

Ile czasu trwa transport paczek z żywnością i do jakich krajów nie wolno wysyłać określonych produktów?

 

ZB – Poczta Polska nie przyjmuje do przewozu za granicę  żywności łatwo psującej się. Należy pamiętać, że wysłanie żywności podlega wielu ograniczeniom i są one uzależnione od danego kraju. Dla przykładu: klient decydujący się na wysłanie paczki z żywnością do Australii, nie może zapakować do niej: mięsa i produktów mięsnych, produktów mlecznych, jaj i produktów z jaj, owoców i warzyw w tym wszystkich świeżych i suszonych zawierających nasiona lub skórkę, suszonych bananów a także suszonych materiałów roślinnych, takich jak: herbata z dodatkiem nasion lub skórki z owoców, nasiona, skórki, grzyby i suszony materiał roślinny.

Ogólne informacje o zakazach w ruchu pocztowym wynikających ze Światowej Konwencji Pocztowej oraz przepisów lotniczych, opublikowane są na stronie internetowej http://www.poczta-polska.pl/paczki-i-listy/przesylki-zagraniczne/paczki/paczka-pocztowa/. Na stronie Poczty zamieszczone są również ograniczenia w przesyłaniu towarów do poszczególnych krajów, wynikające z ich przepisów wewnętrznych – http://www.poczta-polska.pl/hermes/uploads/2013/10/INFORMACJE-DODATKOWE-US%C5%81UGI-ZAGRANICZNE-01.2014.pdf. Zbiór wytycznych pochodzi od poszczególnych operatorów pocztowych i dotyczy zwykle towarów, których zakaz przesyłania do danego kraju jest najczęściej naruszany przez nadawców.

Termin dostarczenia przesyłki zawierającej żywność uzależniony jest od kraju doręczenia oraz wybranej usługi.

Czy można za pośrednictwem nadać w paczce psa lub kota?

 

ZB – Przed nadaniem przesyłki zagranicznej rekomendujemy, aby klienci zapoznali się ze szczegółowymi informacjami o warunkach specjalnych i ograniczeniach z podziałem na poszczególne kraje. Informacje te dostępne są na stronie internetowej http://www.poczta-polska.pl/paczki-i-listy/przesylki-zagraniczne/paczki/paczka-pocztowa/.

Niedozwolone jest wysyłanie paczek zawierających:

–  żywe zwierzęta,

– przedmioty, które ze względu na ich charakter lub opakowanie mogą stanowić niebezpieczeństwo dla pracowników, brudzić lub uszkadzać inne przesyłki albo urządzenia pocztowe lub mienie należące do osób trzecich

– narkotyki i substancje psychotropowe lub inne nielegalne substancje odurzających zabronionych w kraju przeznaczenia;

– dokumenty mające charakter korespondencji bieżącej i osobistej wymienianych między osobami innymi niż nadawca i adresat lub osoby z nimi zamieszkujące;

– korespondencję, z wyjątkiem materiałów archiwalnych, wymienianej między osobami innymi niż nadawca i adresat lub osoby z nimi zamieszkujące;

– materiały wybuchowe, łatwopalne, zapalne lub inne niebezpieczne materiały;

– rozbrojone wybuchowe urządzenia i sprzęt wojskowy, w tym rozbrojone granaty, pociski i inne – podobne przedmioty, jak również replik tych urządzeń i przedmiotów;

– substancje promieniotwórcze i substancje wywołujących zakażenie;

– przedmioty nieprzyzwoite i niemoralne;

– przedmioty podrobione i pirackie kopie;

– przedmioty, których przywóz lub obrót jest zabroniony w kraju przeznaczenia;

W paczkach wysyłanych za granicę drogą lotniczą nie wolno przesyłać artykułów w pojemnikach aerozolowych, w tym na przykład dezodorantów i lakierów do włosów.

 

Dodatkowo zalecamy naszym klientom, aby w przypadku wątpliwości zasięgali informacji bezpośrednio w urzędach celnych oraz u partnerów handlowych za granicą, którzy podadzą ewentualne zmiany w krajowych przepisach celnych.

 

Czy na pocztach pracują celnicy i oni sprawdzają paczki nakładając na przykład cło przy wysyłaniu drogiego futra czy luksusowych prezentów?

 

ZB – Przesyłki zagraniczne nadane w placówkach Poczty Polskiej, przedstawiane są do kontroli służy celnej wywozowej w urzędach wymiany poczty z zagranicą, przy których funkcjonują oddziały celne. Kontroli celnej dokonują funkcjonariusze celni. Zgodnie z unijnymi przepisami celnymi nie jest pobierane cło wywozowe. Ewentualne należności celne mogą być naliczone w kraju przeznaczenia (jeśli kraj nie jest w Unii Europejskiej), zgodnie z przepisami wewnętrznymi tego kraju. Opłatę celną ponosi w takim przypadku adresat przesyłki.

 

Należy pamiętać, że zawartość paczki powinna być szczegółowo podana. Nadawca może również dołączyć do paczki każdy dokument niezbędny przy czynnościach celnych w kraju nadania i w kraju przeznaczenia, taki jak: faktura, pozwolenie wywozu, pozwolenie przywozu, świadectwo pochodzenia, świadectwo sanitarne itp. W przypadku paczek wysyłanych do krajów należących do Unii Europejskiej nie jest wymagane wypełnienie deklaracji celnej, jednak nadawca powinien potwierdzić swoim podpisem, że paczka nie zawiera żadnego niebezpiecznego przedmiotu zabronionego przez przepisy pocztowe.

Przed nadaniem dzieł sztuki lub przedmiotów o charakterze zabytkowym należy zapoznać się obowiązującymi przepisami prawa, w tym z ustawą o ochronie zabytków. Zalecamy aby przed wysłaniem paczki, nadawca zasięgnął szczegółowych informacji o zasadach przesyłania tego rodzaju przedmiotów w Izbie Celnej.

 

Czy paczki nadawane do krajów Unii Europejskiej są kontrolowane pod względem zawartości i czy podobna kontrola jest realizowana w innych kierunkach świata?

 

ZB – Przesyłki z zawartością towarów wysyłane do krajów, które nie należą do Unii Europejskiej są przez Pocztę Polską przedstawiane do obligatoryjnej kontroli celnej wywozowej, zgodnie z obowiązującymi przepisami celnymi. W przypadku przesyłek pocztowych, które są przemieszczane pomiędzy terytorium Rzeczypospolitej Polskiej a pozostałą częścią obszaru celnego Unii Europejskiej, przesyłki te mogą być skontrolowane przez właściwy organ Służby Celnej w trybie, o którym mowa w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 11 września 2015 r. w sprawie sposobu wykonywania kontroli przesyłek pocztowych (Dz. U. z 2015 r., poz. 1465 z późn. zm.).

 

Czy paczkę z wartościową zawartością należy ubezpieczyć i czy takie ubezpieczenie można wykupić od razu na poczcie?

 

ZB – Rekomendujemy aby w momencie nadania przesyłki zagranicznej skorzystać z usługi „Paczka z zadeklarowaną wartością”, ponieważ w przypadku jej uszkodzenia zadeklarowana wartość będzie podstawą do wyliczenia odszkodowania. Usługa dostępna jest zarówno dla przesyłek ekonomicznych jak i priorytetowych. Chciałabym jednak zaznaczyć, że nie wszystkie kraje świadczą tę usługę.

 

Jak wygląda proces reklamacji jeśli taka świąteczna przesyłka trafi na miejsce np. uszkodzona?

 

ZB – Adresat przesyłki zagranicznej, który w momencie odbioru paczki stwierdzi jej uszkodzenie, powinien dokonać zgłoszenia przyjęcia uszkodzonej paczki oraz złożyć reklamację na niewłaściwe wykonanie usługi u operatora doręczającego przesyłkę.

dodaj komentarz
Wpisane w Aktualności, eCommerce | Tagi: , , , . Link bezpośredni.

Jedna odpowiedź na „Kurierskie ABC – coraz bliżej Święta, a my wysyłamy paczkę w świat

  1. Dorotka napisał/a:

    Bardzo przydatny artykuł. Korzystam z usług PP przy wysyłaniu paczek do Azji. Krótkie terminy, dobra cena szczególnie przy paczkach pow. 20kg. Pamiętać należy o 3 najważniejszych rzeczach: poprawny adres, dobre i staranne opakowanie oraz ubezpieczenie (tak na wszelki wypadek).