Poczta Polska wspiera dzieci zagrożone wykluczeniem społecznym

malgosia milkeDzieci to nasza przyszłość. Od tego, jak wygląda ich dzieciństwo, zależy nie tylko ich osobisty los. Jeśli nie jest ono takie, jak być powinno, jako społeczeństwo jesteśmy zobowiązani do tego, aby wyciągnąć pomocną dłoń. Dzięki naszemu wsparciu, dzieci są w stanie uwierzyć w siebie i we własne możliwości.  Wiara w to, że ich życie może być takie samo jak ich kolegów i koleżanek, którzy nie borykają się z bagażem społecznych czy zdrowotnych problemów,  to trampolina do lepszego życia.

Szczególna odpowiedzialność w misji wspierania dzieci zagrożonych wykluczeniem społecznym spoczywa na firmach, które mają misję społeczną i silnie oddziałują na społeczności, w których działają. Poczta Polska jako Narodowy Operator Pocztowy oraz firma, która od wieków działa na terenie całej Polski i z jej usług korzysta większość Polaków, powinna na tym tle wyróżniać się szczególnie – systemowo i w podejmowaniu inicjatyw oddolnych.

Działania naszej firmy na rzecz wspierania dzieci zaczynają się od codziennych kontaktów listonoszy i kurierów z rodzinami. W czasach, gdy kontakty bezpośrednie są uznawane za deficytowe, wizyty pracowników Poczty Polskiej są ważnym elementem budowania i rozwijania wrażliwości społecznej.

Kolejne działanie to „Szlachetna Paczka”. Pracownicy firmy od lat, w ramach zbiórek prowadzonych we własnych jednostkach, wspierają potrzebujących. W ubiegłym roku Poczta Polska wsparła projekt także logistycznie, doręczając paczki do beneficjentów Fundacji Wiosna. W czasie Świąt Bożego Narodzenia i nie tylko pocztowcy wspierają domy dziecka oraz dzieci z problemami zdrowotnymi. Organizujemy zbiórki rzeczowe, pieniężne czy zbiórki krwi. Potrzebujący najmłodsi mogą liczyć także na pomoc ze strony pocztowej fundacji korporacyjnej „Pocztowy Dar”. Wspiera ona dzieci z problemami zdrowotnymi, dzieci osierocone oraz zdolną młodzież i dzieci, w trudniejszych warunkach bytowych, fundując im stypendia edukacyjne.

Od kilku lat Poczta Polska wspiera także program „Bezpieczny Staż”, realizowany przez Fundację Robinson. Firma umożliwia zdobycie pierwszych doświadczeń zawodowych oraz rozwój umiejętności społecznych młodzieży z instytucji opieki zastępczej. Pocztowi mentorzy wsparli w usamodzielnieniu się już kilkadziesiąt młodych osób.

Pierwsze doświadczenia zawodowe w Poczcie Polskiej zdobywają także uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej nr 20 im Bł. Teresy z Kalkuty, wchodzącej w skład Zespołu Szkół Specjalnych nr 2 w Gdańsku. Od trzech lat, w ramach zajęć rewalidacyjnych, uczniowie rozwijają kompetencje zawodowe oraz uczą się współpracy w zespole i odpowiedzialności.

W ostatnim czasie, z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka, Poczta Polska po raz pierwszy wzięła udział w projekcie „Fotel Prezesa”, realizowanym w ramach Akademii Przyszłości. Tu znów, podobnie jak w przypadku Szlachetnej Paczki, efekty przynosi współpraca ze Stowarzyszeniem WIOSNA. Dzieci zaproszone do firmy mogły zobaczyć, jak wyglądają od środka  placówka pocztowa, sortownia listów i paczek, a także centrala. Dzieci rozmawiały z przedstawicielami Zarządu, w tym z Przemysławem Sypniewskim, prezesem spółki. Usłyszały, że droga na szczyt to przede wszystkim odważne marzenia i ciężka praca. Gdy w to uwierzą i dołożą starań, aby małymi krokami realizować swoje cele, wszystko jest możliwe, nawet, kiedy życie rzuca im kłody pod nogi.

Małgorzata Milke z Biura Komunikacji Poczty Polskiej

dodaj komentarz
Wpisane w Aktualności | Tagi: , , . Link bezpośredni.

3 odpowiedzi na „Poczta Polska wspiera dzieci zagrożone wykluczeniem społecznym

  1. finansomania napisał/a:

    Odpowiedzialność społeczne biznesu :)

  2. Ordercustomessay napisał/a:

    Thank you for this post. Its very inspiring.

  3. GoodPak napisał/a:

    Serce rośnie jak się czyta takie rzeczy :)