Poczta Polska odpowiedzialna ekologicznie

 

Poczta Polska to nie tylko paczki, listy i listonosze, ale także tysiące nieruchomości i samochodów niezbędnych do tego, aby przesyłki dotarły do adresatów. Ich użytkowanie wiąże się z korzystaniem z zasobów naturalnych i pozostawianiem śladu ekologicznego. Spółka podejmuje szereg działań proekologicznych, które minimalizują skutki jej działalności. Docenił to m.in. Magazyn Focus, umieszczając Pocztę Polską na 8 pozycji w rankingu stu największych firm działających na polskim rynku, podejmujących działania na rzecz ekologii.

W rankingu, który powstał na podstawie „Analizy rozwiązań proekologicznych największych polskich przedsiębiorstw”, przygotowanej przez firmę Sotrender, Poczta Polska została doceniona na projekt realizowany we współpracy z Energą, dotyczący wprowadzenia samochodów elektrycznych. Zgodnie z założeniami listu intencyjnego, który firmy podpisały w kwietniu br., Energa ma pomóc Poczcie w zapewnieniu infrastruktury do aut o napędzie elektrycznym wraz z niezbędnymi do ich ładowania urządzeniami oraz systemem zarządzającym.

Poczta Polska prowadzi działania na rzecz rozwoju elektromobilności nie tylko we współpracy z Energą. Pierwsze elektryki dołączą do floty pojazdów Poczty Polskiej już w najbliższym czasie. 20 Nissanów e-NV200 w usłudze wynajmu długoterminowego dostarczy Spółce firma Arval Service Lease Polska. Wynajem aut elektrycznych wpisuje się w przygotowany przez Ministerstwo Energii „Plan rozwoju elektromobilności w Polsce”, będący częścią „Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”.

Testy aut elektrycznych dostępnych na krajowym rynku – największe w Polsce – Spółka przeprowadza od 2018. W kwietniu ub. roku wzięły w nich udział auta siedmiu marek producenckich, o ładowności do 800 kg. W tym samym czasie przetestowano również różne rodzaje stacji ładowania użyczone przez ich właścicieli. W połowie maja br. zakończyły się kolejne testy samochodów elektrycznych do 3.5 tony, tym razem o ładowności powyżej 800 kg. Niedawno pocztowcy testowali ciągniki siodłowe zasilane gazem skroplonym LNG.

Spółka systematycznie dokonuje także wymiany samochodów: bankowozów, pojazdów ciężarowych  i osobowych na nowe. Nowe spełniają normę emisji spalin Euro 6 (10-krotne zmniejszenie emisji cząstek stałych zanieczyszczających atmosferę).

Inne działania ekologiczne – mające na celu m.in. ograniczenie emisji CO2 – dotyczą modernizacji oświetlenia w największych sortowniach przesyłek w Polsce ( WER Komorniki, WER Lisi Ogon, WER Pruszcz Gdański, WER Warszawa i WER Wrocław). Celem wymiany oświetlenia wewnątrz hal i w towarzyszących im budynkach była także poprawa warunków pracy oraz oszczędność zużycia energii. Dzięki modernizacji Spółka może zaoszczędzić rocznie tyle energii ile w tym czasie zużywa 1810 domków jednorodzinnych. W innych nieruchomościach (placówki pocztowe, budynki biurowe, budynki towarzyszące) Poczta Polska dokonuje wymiany źródeł światła na LED.

Poczta Polska systematycznie przeprowadza także termomodernizacje budynków i modernizacje instalacji grzewczych, wymienia kotły węglowe na olejowe lub gazowe, podłącza budynki do sieci miejskiej c.o..

W ramach promowania ochrony środowiska od wielu lat w działają Papierojady. Są to pojemniki do których można wrzucać niepotrzebne wydruki, notatki, zużyte papierowe koperty i inne materiały wykonane z papieru, które następnie zostają poddane recyklingowi. Pracownicy, którzy nie mają dostępu do pojemników, mogą skorzystać ze strefy niszczenia dokumentów on-line, która umożliwia zamówienie  – drogą elektroniczną – wywozu dokumentów przeznaczonych do zniszczenia i recyklingu.

W firmie promuje się także elektroniczny obieg dokumentów, centra wydruku i automatyczne drukowanie dwustronne. Recyklowane są również zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny, meble, złom metalowy, makulatura, i baterie, które zbierane są w placówkach pocztowych.

Od wielu lat w działania proekologiczne angażują się też pracownicy. Na terenie całej Polski zbierają plastikowe nakrętki. Środki pochodzące z ich sprzedaży przekazywane są na rzecz podopiecznych fundacji korporacyjnej „Pocztowy Dar”. Fundacja przeznacza je na pomoc dla osób z problemami zdrowotnymi współfinansując im rehabilitacje czy zakup wózków inwalidzkich.

Celem budowania świadomości ekologicznej i promowania zachowań mających na celu ochronę środowiska, od kilku lat za pośrednictwem mediów wewnętrznych w  Spółce prowadzona jest także edukacja ekologiczna.

Poczta Polska stawia wymagania ekologiczna także wobec kontrahentów i dostawców. Dotyczą one m.in. uprawnień do transportu i odbioru odpadów, atestów do dostaw oleju i oleju opałowego.

Małgorzata Milke z Działu Komunikacji Wewnętrznej Biura Zarządu Poczty Polskiej

dodaj komentarz
Wpisane w Aktualności, Nasze usługi | Tagi: . Link bezpośredni.

Jedna odpowiedź na „Poczta Polska odpowiedzialna ekologicznie

  1. Bardzo dobra inicjatywa, jeżeli chodzi o ochronę środowiska. Problem na miarę XIX wieku.