Gdzie Święty Mikołaj sortuje prezenty? W Zabrzu

 Nowe technologie przyciągają również tradycjonalistów takich jak Święty Mikołaj. O ile podniebne sanie zaprzężone w renifery rozwożą prezenty po całym świecie, o tyle, już całkiem przyziemnie i realnie, w sortowaniu tych paczek pomaga nowoczesna sortownica Poczty Polskiej.

Poczta, ceniąc tradycję, jednocześnie stale podąża za najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi ulepszającymi jakość oferowanych usług. Przykładem takiego działania jest zautomatyzowanie rozdziału paczek i wyposażanie sortowni w Zabrzu w sorter paczkowy nowej generacji. Niedawno, naszą nową jakość sprawdzał słynny gość z Laponii.

Automatyczny elf z Zabrza

Jedna nowoczesna maszyna zastępuje setki elfich rąk rozdzielających paczki. Dlaczego tak szeroko rozwinięta technologia jest istotna dla Poczty i dla Klientów? Po pierwsze, przyśpiesza opracowanie przesyłek, przez co umożliwia opracowanie większej ilości przesyłek w krótszym czasie. Po drugie, odciąża pracowników z pracy fizycznej, którzy mają więcej czasu na przesyłki wymagające opracowania ręcznego.

Człowiek jest tylko człowiekiem, ale czy maszyny zawodzą? Drobne usterki zdarzają się zawsze i wszędzie, maszyny również mają swoje lepsze i gorsze dni. Szczęśliwie, zespół przeszkolonych techników i pracowników Poczty Polskiej, a także regularne konserwacje czy przeglądy minimalizują ryzyko wystąpienia usterki i pozwalają na zagwarantowanie szybkiego dostarczenia przesyłek. Jest to szczególnie istotne w tym przedświątecznym czasie.

 

Jak wygląda i jak działa sorter? 

Obecnie, sortownie Poczty Polskiej to zupełnie nowe technologie i automatyzacja procesów zgodna z trendami rynkowymi. To ogromne hale, wyposażone w maszyny ze specjalistycznym oprogramowaniem do automatycznego rozdzielania paczek i listów.  Hale te, w żaden sposób nie przypominają małych pomieszczeń, w których grupa pracowników przy tzw. sortownicach rozdziela ręcznie przesyłki. W zabrzańskiej hali znajdują się trzy maszyny do rozdziału przesyłek, wśród których największą jest maszyna zwana sorterem paczek.

O ile maszynę dzielącą papierową korespondencję, o stosunkowo regularnych i płaskich wymiarach można sobie zobrazować, to wyobrażenie maszyny sortującej paczki o różnych wymiarach nie jest już takie proste.

Sorter paczek to urządzenie znacznie przewyższające maszynę listową pod względem gabarytów, a w szczególności technologii i oprogramowania. Każda paczka ustawiana na podajniku przechodzi przez szczegółową, lecz bardzo szybką weryfikację masy i wymiarów. Sprawdzana jest długość wszystkich krawędzi, a waga wbudowana w przenośnik sprawdza masę paczki.

Przesyłki niespełniające wymogów nie zostają dopuszczone przez sorter do ich maszynowego wydzielenia ze względu na możliwość uszkodzenia lub zablokowania sortera. Przesyłki takie opracowywane są ręcznie.

Jeśli kryteria są spełnione, przesyłki kierowane są do rozdziału maszynowego, gdzie w pierwszej kolejności system skanerów odczytuje z etykiet adresowych dane i na ich podstawie kieruje na właściwe kierunki, tj. na odpowiedni ześlizg lub automatycznie do właściwego kontenera.

Co dalej dzieje się z podróżującymi prezentami? Dalej, to już tajemnica Świętego Mikołaja, ale możemy zdradzić, że zachodzi tu magiczna współpraca z naszymi listonoszami i kurierami.

Mieczysław Ochojski, kierownik WER Zabrze

dodaj komentarz
Wpisane w eCommerce, Kurier Ekspres Paczka, Nasze usługi | Tagi: , . Link bezpośredni.

Możliwość komentowania jest wyłączona.